Dolar Hafta Arasında 9,85 TL ile Rekor Tazeledi

Benzer Haberler

Dolar/TL kuru, geçtiğimiz hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 200 baz puanlık faiz indirim kararından sonra sert değer artışları yaşadı. Karar öncesi 9,28 TL olan kur, kararın ardından hızla 9,48 TL seviyesine yükseldi. Ardından yükselişlerine devam ederek 9,66 TL seviyesinin de üzerini gören dolar kuru, hafta sonunda çeşitli gelişmelere bağlı olarak bir kez daha sert yükselişler elde ederek 9,85 TL seviyesine kadar uzanarak yeni bir rekor belirledi. Dolar kurunda hafta sonunda gelen sert yükselişte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı “10 ülkenin büyükelçisinin ‘istenmeyen adam’ ilan edilmesi talimatı verdim” açıklaması en etkili faktör oldu. Yurtiçi piyasaları kapalı haldeyken Asya piyasalarında dolar kuru, bu açıklama ile 9,85 TL seviyesine tırmandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Açıklamalarıyla Dolar Yeniden Rekor Kırdı

Hafta sonunda 9,85 TL seviyesini aşarak yeni bir rekor belirleyen dolar kuru, yeni hafta başlangıcında hafif geri çekilmelerle 9,73 TL seviyesine geriledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Osman Kavala’nın serbest bırakılması çağrısında bulunan 10 ülkenin büyükelçilerini “istenmeyen adam” ilan edilmesi talimatını verdiğini açıklaması, dolar kurundaki yükselişte etkili oldu. Dolar kuru, geçtiğimiz hafta TCMB’nin faiz indirim kararı sonrası gördüğü 9,66 TL’lik rekor seviye sonrası, haftayı 9,61 TL seviyesine kapatmıştı.

Döviz Kurları Paralel Yükselişler Gösterdi

Dolar kurundaki hareketliliklere paralel olarak Euro kuru ve İngiliz Sterlini kurunda da sert yükselişler yaşandı. Dolar kurundaki yükseliş sonrası artışa geçen Euro kuru, 25 Ekim Pazartesi günü TSİ 09.30 itibariyle 11,40 TL seviyesinde işlem görüyor. Euro kuru, Merkez Bankası’nın kararı sonrası 11,25 TL seviyesini görmüştü. Öte yandan aynı dakikalarda İngiliz Sterlini ise 13,45 TL seviyesinde işlem görmeye devam ediyor. Dolar kuru ve paralelinde döviz kurları adında bu hafta yurtiçi ve küresel piyasalarda ekonomik gelişmeler takip edilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem