Dolar Hafta Arasına Rekor Tazeleyerek Girdi

Benzer Haberler

Yurtiçi piyasalarda dolar/TL kuru, son haftada rekor üzerine rekor kırdı. İlk olarak dolar kuru, 23 Eylül tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından 100 baz puanlık faiz indirim kararı ile çıkmasından sonra rekor tazeleyerek 8,95 TL seviyesine kadar yükselmişti. Ardından bu seviyenin hemen altında seyreden dolar kuru, daha sonra politika yapıcılarından gelen açıklamalara ve küresel piyasalarda yükselen dolara paralel olarak yükselerek 9,00 TL sınırına dayanmıştı. Geride bıraktığımız haftada ise kur, 9,18 TL seviyesine kadar yükseldikten sonra hafta arasına 9,27 TL seviyesinde yeni bir rekor ile giriş yaptı. Dolar kuru için gözler ABD Merkez Bankası’na (Fed) çevrildi.

TCMB’deki Görev Değişiklikleri Dolar Yükselişini Hızlandırdı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Çarşamba günü Çankaya Köşkü’nde bir araya geldi. İki ismin bir araya gelmesiyle birlikte dolar kurunda hareketlilikler de başladı. Görüşme sonrasında TCMB’de 3 kritik ismin görevine son verildi ve yerlerine 2 yeni isim getirildi. Görüşmeden sonra TCMB Başkan yardımcıları Prof. Dr. Semih Tümen ve Dr. Uğur Namık Küçük isimleri ile PPK üyesi Prof. Dr. Abdullah Yavaş görevlerinden alındı. Başkan yardımcılığına Taha Çakmak ve PPK üyeliğine de Prof. Dr. Yusuf Tuna getirildi. Bu gelişme ile yükselişlerini hızlandıran dolar kuru, haftanın kapanış gününde 9,27 TL ile rekor tazeledi.

Döviz Kurları ve Altın Yükselişte

Dolar kurundaki hızlı yükseliş ile birlikte Euro kuru da 10,75 TL seviyesine kadar hızlı bir yükseliş yaşadı ve öte yandan İngiliz Sterlini de bu yükselişlere paralel olarak 12,71 TL seviyesine kadar yükseldi. Döviz kurlarındaki yükselişlere paralel olarak hareket eden gram altın da 527 TL seviyesine ve çeyrek altın da 854 TL seviyesine kadar hızlı bir hareketlilik gösterdi.

Küresel Piyasalarda Gözler ABD Merkez Bankası’nda

Yurtiçi piyasalarında ve küresel piyasalarda gözler ABD Merkez Bankası’na çevrildi. Fed yetkililerinden gelecek olan açıklamaların takip edilmeye devam edeceğini ifade eden analistler, ABD’deki perakende satışların dolar kurunda belirleyici faktör olacağını belirtti. Bu gelişmelerin yanı sıra küresel piyasalarda bu hafta New York Fed imalat endeksi, Michigan Üniversitesi güven endeksi ve Euro Bölgesi’nde dış ticaret dengesi takip edilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem