Dolar Gerileyince Döviz Mevduatlarında Rekor Kırıldı

Benzer Haberler

Küresel piyasalarda zayıflama eğiliminde olan dolar, yurtiçi piyasalarda açıklanan ekonomik verilerle birlikte TL karşısında da geçtiğimiz hafta değer kayıplarıyla karşılaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz haftalarda politika faizine ilişkin yaptığı açıklamalardan sonra hızlı yükseliş yaşayan dolar/TL kuru, daha sonra düşüş eğilimine girmiş ve geçtiğimiz hafta açıklanan ikinci çeyrek ekonomi verileriyle birlikte son 4 ayın dip noktasını görmüştü. Dolar/TL kurundaki düşüşe paralel olarak değer kayıpları yaşayan Euro ve Sterlin pariteleri de düşüş eğilimine girmişti. Döviz piyasalarında görülen düşüşlerin ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) açıkladığı para ve banka verilerinde, yatırımcıların dövizlerdeki düşüşleri “alım fırsatı” olarak değerlendirdiği görüldü.

Döviz Mevduatlarında 3,9 Milyar Dolar Artış Yaşandı

TCMB’nin açıkladığı son para banka verilerine göre dolar kurundaki düşüşlerin ardından yurtiçinde vatandaşlar, geçtiğimiz hafta bankalardaki mevduatlarını 3,9 milyar dolar arttırdı. Bu da bu alanda yeni bir rekoru beraberinde getirdi.  Merkez Bankası verilerine göre yurtiçi yerleşikler TL’den dolara kaçış gerçekleştirdi. TCMB tarafından açıklanan 23-27 Ağustos haftasının verilerinde bankalardaki döviz mevduatlarında 3,9 milyar dolarlık artış kaydedildi.

Vatandaşlar Düşüşü “Alım Fırsatı” Olarak Değerlendirdi

Geçtiğimiz haftada dolar/TL kurunda ciddi bir geri çekilme yaşandı. Geçtiğimiz aylarda 8,80 TL seviyesine kadar dayanan dolar, geçtiğimiz hafta 8,28 TL seviyesine kadar çekildi. Dolar kurundaki bu çekilme, dolar üzerinden borcu olan ya da dolar yatırımı yapmak isteyen şirket ve vatandaşları da alım yapma konusunda harekete geçirdi. TCMB verilerine göre 23-27 Ağustos haftasında, bankalardaki döviz mevduatları 3,9 milyar dolarlık artışla 236 milyar 196 milyon dolara yükseldi. Bu seviye, döviz mevduatlarında yeni bir rekor olarak kaydedildi.

Döviz Mevduatlarında Rekor Tazelendi

Türkiye’de bankalardaki döviz mevduatları, Ocak ayında 236 milyar 106 milyon dolar ile rekor kırmıştı. Daha sonra bu seviye, Mart ayı başlarında TCMB’deki başkanlık görev değişimiyle birlikte gelen kur artışından sonra gelen kâr satışlarıyla 221 milyar dolara kadar gerilemişti. Daha sonra son haftada gelen değer kaybıyla birlikte bu rekor bir kez daha tazelendi. Yazım sırasında 1 dolar 8,3038 TL’den alıcı bulurken 8,3054 TL seviyesinden satış işlemleri görüyor. Euro ise 9,93 seviyesinde işlem görüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem