Dolar Fırladı, Vatandaşlar Kâr Satışı Yaptı

Benzer Haberler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), 23 Eylül tarihli Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz indirim kararını açıklaması, yurtiçi piyasalarda dolar kurunun fırlamasına zemin hazırladı. Toplantı öncesi yükselerek 8,75 TL seviyesine kadar ulaşan dolar kuru, toplantıdan 100 baz puanlık sürpriz indirim kararının çıkmasıyla birlikte tüm zamanların rekor seviyesine hareket etti. İlk olarak 8,90 sınırına ulaşan dolar kuru, ardından geçtiğimiz hafta içinde 8,95 TL seviyesine kadar ulaşarak tüm zamanların rekorunu tazeledi. Dolar kurundaki yükseliş, diğer döviz kurlarında da paralel şekilde artışları destekledi. Döviz kurlarındaki yükseliş ise yurtiçi piyasalarda altın fiyatlarını baskıladı. Bu yükselişler sonrası, yurtiçinde vatandaşların döviz mevduatlarında kâr satışları nedeniyle azalma yaşandı.

2 Milyar 135 Milyon Dolarlık Azalma

Merkez Bankası’nın yayınladığı verilere göre yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatlarında 24 Eylül haftasında net azalmalar yaşandı. TCMB verilerine göre bu süreçte vatandaşların döviz mevduatlarında 2 milyar 135 milyon dolarlık azalma görüldü. Bir önceki haftada 237 milyar 297 milyon dolar olan yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatları, yaşanan son azalma ile birlikte 235 milyar 162 milyon dolar seviyesine geriledi.

Satışların Çoğu Bireysel Hesaplardan

Dolar kurunun, TCMB kararı öncesi tüm zamanların zirvesi olan 8,80 TL seviyesini aşması, Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararı sonrası kurun 8,95 TL seviyesine kadar yükselerek yeni zirveler belirlemesi, vatandaşların kâr satışlarında etkili oldu ve böylece döviz mevduat hesaplarında net bir azalma yaşandı. 2,1 milyar dolarlık azalmanın 1,3 milyar doları bireysel hesaplardan, 827 milyon dolarlık kısmı ise şirket hesaplarından gerçekleşti.

Merkez Bankası Rezervlerinde Artış

TCMB verilerine göre aynı haftada (24 Eylül haftası), Merkez Bankası toplam rezervleri ise 1 milyar 257 milyon dolarlık artış ile 122 milyar 44 milyon dolara yükseldi. TCMB’nin yayınladığı Haftalık Para ve Banka İstatistiklerine göre TCMB’nin bu süreçte döviz rezervleri 1 milyar 420 milyon dolarlık artış ile 82 milyar 840 milyon dolara yükseldi. TCMB verilerine göre altın rezervlerinde ise 162 milyon dolarlık azalma yaşandı ve altın rezervleri de 39 milyar 367 milyon dolardan 39 milyar 205 milyon dolar seviyesine geriledi. TCMB brüt rezervleri 17 Eylül’de 81 milyar 420 milyon dolar seviyesindeydi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem