Dolar Fırladı, Merkez Bankası Bir Kez Daha Müdahale Etti

Benzer Haberler

Yurtiçi piyasalarda döviz kurlarındaki ateş dinmiyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 3 ay üst üste politika faizinde indirime gitmesi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faizler konusundaki net tavrı, enflasyon verilerindeki yükseliş ile birleşince döviz kurlarında da sert değer artışları yaşandı. Bir önceki hafta Merkez Bankası, dolar kurundaki hızlı artışlar sonrası piyasalara 2 kez doğrudan müdahale gerçekleştirmişti. Dün ise dolar kurunun, açıklanan enflasyon verileri sonrasında 13,95 TL seviyesine çıkması ile birlikte Merkez Bankası bir kez daha piyasalara doğrudan müdahale gerçekleştirdi. Merkez Bankası’nın faiz indirimleri ile sert yükselen dolar kuru, Merkez Bankası’nın doğrudan müdahaleleri ile 14 TL seviyesinin altında tutulmaya çalışılıyor.

Merkez Bankası’nın Müdahalesi Sonrası Kur Yeniden Yükseldi

Yurtiçi piyasalarda dolar kurunun 13,95 TL ile tarihi zirvesini görmesinden sonra Merkez Bankası bir kez daha piyasalara müdahale etti. Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada “Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir” ifadeleri yer aldı. Merkez Bankası’nın müdahalesi ile birlikte dolar kuru 13,73 TL seviyesine kadar geriledikten sonra yeniden 13,90 TL seviyesinin üzerine yükseldi.

Müdahale ile 1,5 Milyar Dolar Satıldığı Tahmin Ediliyor

Merkez Bankası daha önce 1 Aralık ve 3 Aralık tarihlerinde dolar satışı gerçekleştirerek piyasalara müdahalede bulunmuştu. Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen bu müdahalelerde Merkez Bankası’nın satış miktarı resmi olarak açıklanmadı ancak bu dönemde swap ile ödünç alınanlar haricinde, Merkez Bankası’nın net rezervi 1,7 milyar dolar azalmıştı. Geçtiğimiz haftaki satışların miktarının da 1,5 milyar dolar olduğu tahmin ediliyordu. Ayrıca Merkez Bankası’nın ödünç ve emanet döviz ile altınları göz ardı edildiğinde net rezervi de 3 Aralık itibariyle -37,9 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. 2019-2020 yıllarında Hazine ve Maliye Bakanlığı koltuğunda Berat Albayrak otururken Merkez Bankası ödünç dövizleri satarak kura müdahalede etmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem