Dolar, Euro ve Altın Düşüş Eğilimini Korudu

Benzer Haberler

Yurtiçinde, haftanın ilk gününde 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla piyasalar kapalıydı. Salı günü itibariyle piyasa açılışını yapan dolar/TL kuru, uluslararası piyasalarda bu süreçte 8,32 – 8,40 aralığında seyrettikten sonra yeni güne %0,3 oranında artışla 8,37 seviyesinde giriş yaptı. Güne düşüşle giriş yaptıktan sonra sabah saatlerinde düşüş eğilimini koruyarak bir önceki kapanış seviyesinin %0,6 oranında aşağısına kadar inerek 8,32 seviyelerinde işlem gören dolar/TL ile birlikte Euro/TL ve Sterlin/TL pariteleri de düşüş eğilimlerini korudu. Öte yandan gram altın da tıpkı döviz kurları gibi yeni güne düşüşle giriş yaptı ve 487 TL seviyelerinde dengelendi.

Döviz Piyasalarında Son Durum

Dolar/TL paritesindeki düşüşün yanı sıra küresel piyasalarda dolar endeksi de son 6 ayın en düşük seviyesi olan 92,462 seviyesine kadar çekildi. Kur sepetinde, Euro/dolar paritesi ise küresel piyasalarda son 4 haftanın en yüksek seviyesini 1,1833 ile test etti. Döviz piyasalarında görülen volatilite yatırımcıları endişelendirirken, analistler bu volatilitenin artan yeni tip Covid-19 vakaları nedeniyle olduğunu belirtti. Vaka sayılarındaki artış, analistlere göre makroekonomik verilerin karışık sinyaller vermesine ve para politikalarında belirsizliklere yol açıyor. Euro bölgesi için analistler, güncel haber akışında enflasyon verilerinin ve ABD kanadında da tüketici güven endeksinin takip edileceğini ifade etti.

Altın Piyasalarında Son Durum

Geçtiğimiz hafta, haftanın son işlem gününde ons altındaki yukarı yönlü hareketlilik ile birlikte yukarı yönlü ivme kazanan gram altın, haftayı da %1’in üzerinde bir artışla 488,1 TL seviyesinde tamamlamıştı. Yeni haftaya değer kaybı ile giriş yapan gram altın, bir önceki kapanışının %0,2 altında 487 TL seviyesine geriledi. Öte yandan küresel piyasalarda ise ons altın, bir önceki kapanışının %0,2 altına gerileyerek 1.814 dolar seviyesinde dengelendi. Analistler, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın Cuma günü Jackson Hole Ekonomi Politikaları Sempozyumu’nda yaptığı konuşmanın, beklenenden daha az “şahin” olmasından dolayı ons altının 1.810 dolar direncini kırdığını ifade etti. Analistler, ons altın fiyatları için Almanya’dan gelecek olan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve ABD Dallas Fed Aktivite Endeksi verilerinin izleneceğini ifade etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem