Dolar Düşünce Vatandaşlar Döviz Mevduatlarını Doldurdu

Benzer Haberler

Haftalardır düşüş eğiliminde olan dolar/TL kuru, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun yaptığı açıklamalar sonrası son haftada yükselişe geçti. Kavcıoğlu, Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası ekonomi toplantısında, TCMB’nin odağını manşet enflasyondan, çekirdek enflasyona çevirdiğini ifade etti. Bu açıklamaların ardından, Merkez Bankası’ndaki söylem değişikliği ve küresel piyasalarda güçlenen doların da etkisiyle dolar/TL kuru bir kez daha 8,51 seviyesinin üzerini gördü. Dolar kurundaki artış yaşanmadan önce ise vatandaşların banka hesaplarındaki döviz mevduatlarında bir kez daha rekor kırıldığı ortaya çıktı.

Vatandaşlar Düşüşü “Alım Fırsatı” Olarak Değerlendirdi

Merkez Bankası Başkanı’nın açıklamalarından önce dolar kuru 8,26 TL seviyesine kadar gerilemişti. Dolar kurunda geçen hafta yaşanan bu sert düşüşün, vatandaşlar için alım fırsatı oluşturduğu anlaşıldı. TCMB verilerine göre bir önceki hafta 236 milyar 196 milyon dolara ulaşan yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatlarında 1,92 milyar dolarlık bir artış daha yaşandı. Bu artış ile birlikte yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatları 238 milyar 118 milyon dolara ulaşarak yeni bir rekor kırdı. Söz konusu döviz alımları, dolar/TL’nin 8,26 seviyesini gördüğü haftada gerçekleşti.

Döviz Mevduatlarında Rekor Artış

Parite endeksinden ayrılmış olan verilere göre döviz mevduatlarındaki artış ise 1 milyar 38 milyon dolar olarak kaydedildi. Parite endeksinden ayrılmış verilere göre yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatları 901 milyon dolar, ticari hesapların döviz mevduatları da 137 milyon dolar seviyesinde artış gösterdi. Geçtiğimiz hafta döviz kurlarında görülen düşüş ile birlikte yükselen döviz mevduatlarının, bir sonraki haftada yaşanan döviz kuru artışlarıyla birlikte hangi seviyeye ulaşacağı, TCMB’nin haftalık para ve banka istatistikleri ile ortaya çıkacak.

Dolar, Euro ve Ekonomik Verilerde Son Durum

Dolar kuru dün piyasaları 8,46 TL seviyesinde kapattıktan sonra yeni güne hafif bir düşüşle 8,45 TL seviyesinden başladı. Ardından dolar/TL kuru gün içinde en düşük 8,4182 seviyesini ve en yüksek de 8,4539 seviyesini gördü. Öte yandan dolar endeksi ise yeni günde %0,02 oranında yükselişle 92,50 seviyesine ulaştı. Küresel piyasalarda Euro/dolar paritesi ise 1,1826 seviyesinde dengelendi. 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi de %17,26 seviyesinde seyretti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem