Dolar 11 TL Sınırına Dayandı, Gözler Merkez Bankası’nda

Benzer Haberler

Yurtiçi piyasalarda dolar/TL kuru, deyim yerindeyse aldı başını gitti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Eylül ve Ekim aylarındaki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantıları öncesinde ve toplantılar sonrasında piyasalarda oluşan endişe ortamında dolar kuru yükselişe geçmişti. 9 TL seviyesi üzerinde seyreden ve 10,00 TL seviyesine ulaşıp ulaşmayacağı konusunda piyasalarda endişeye neden olan dolar/TL kuru, Merkez Bankası’nın Kasım ayı PPK toplantısı öncesinde 11,00 sınırına kadar dayandı. Rekor seviyelerde gezinen dolar kurunda gelen yeni rekor, Euro kurunda ve altın fiyatlarında da yeni rekor seviyeleri getirdi. Yurtiçi piyasalarda gözler, Merkez Bankası’nın açıklayacağı politika faiz kararına çevrildi.

Dolar Kuru Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Açıklamalarıyla Tırmandı

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz açıklamaları sonrasında dolar/TL kuru Çarşamba gününü de yaklaşık %3 değer kazancı ile tamamladı. Merkez Bankası’nın açıklayacağı faiz kararı öncesinde rekor düzeylerde değer kayıpları yaşayan TL, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sert açıklamaları sonrasında değer kayıplarını hızlandırdı. Daha önce “Ben bu görevde olduğum sürece faizle mücadelemi sürdüreceğim. Enflasyonla mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim.” açıklamalarında bulunan Erdoğan “Ben faizi savunanla beraber olamam. Faiz aşağılara çekilmişken, tamam da bizim arkadaşlarımıza ne oluyor ki onlar faizi savunur hale geliyor?” dedi.

Faiz indirim sinyalleri veren Erdoğan’ın, dile getirdiği faiz ve enflasyon açıklamaları, küresel piyasalarda bağımsız bir kurum olan TCMB’ye olan güveni zedeledi. Bununla birlikte TL’deki değer kayıpları da hızlandı. Yazım sırasında dolar kuru 10,72 TL seviyesinde işlem görüyor.

Piyasalarda Merkez Bankası’nın Faiz İndireceği Beklentisi Oluştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AKP Grup Toplantısı’nda yaptığı açıklamaların ardından piyasalarda bir kez daha faiz indirim beklentisi oluştu. Bloomberg HT Araştırma Birimi’nin faiz anketine katılan 21 kurumun medyan beklentisi, Merkez Bankası’nın politika faizini 100 baz puan daha indirerek %15 seviyesine çekeceği yönünde oluştu. TCMB, son 2 ayda faizi 300 baz puan indirerek %16 seviyesine çekmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem