Cumhurbaşkanı “Faiz İnecek” Dedi, Dolar Yine Yükseldi

Benzer Haberler

Dolar kuru, geçtiğimiz hafta içinde tarihi zirvelerine yükseldikten sonra değer kayıpları yaşadı. 23 Kasım tarihinde 13,45 TL seviyesine kadar yükselen dolar kuru, daha sonra Abu Dabi Veliaht Prensi’nin Türkiye’ye gelmesi ve yatırımlar yapacağı söylentileri ile düşüşler yaşamıştı. Gelen bu düşüşler ile birlikte 11,96 TL seviyesine dönen dolar kuru, dün açılışını da 12,18 TL ile yükseliş eğiliminde yapmıştı. Dün yükselişlerle piyasalara giriş yapan dolar kuru, gün içinde bir süre 12,00 TL seviyesinin altına geriledi. Ancak mahkemenin Osman Kavala kararından sonra dolar kuru yönü yeniden yukarı çevirirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz açıklamalarıyla kur da tekrar 12,67 TL seviyesini gördü.

Dolar Kurunun Yükselişindeki Etkenler

Yurtiçi piyasalarda dolar kuru tarihi oranlarda dalgalanmalar yaşadı ve bu dalgalanmalar seyrini korumaya devam ediyor. Dalgalı seyreden dolar kuru, birleştirilen Gezi Parkı ile Çarşı Grubu davasında, Osman Kavala’nın tutukluğunun devamına karar verilmesi ile birlikte yönünü yeniden yukarı çevirdi. Dolar kurunda gelen bu yükselişler daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bu faizler düşecek. Biz, yüksek faizle halkımızı da çiftçimizi de ezdirmeyeceğiz” sözleri ile birlikte daha sert yükselişe geçti. Erdoğan’ın açıklamalarının ardından, Güney Afrika’da keşfedilen “Nu” isimli Covid-19 varyantının haberi de TL üzerindeki baskıları arttırdı.

Euro ve Altın, Dolardan Geri Kalmadı

BBC tarafından verilen raporda, söz konusu varyantın aşılara karşı çok daha dirençli olabileceği belirtildi. Küresel piyasalarda varyant endişesi görülürken, gün içinde 11,94 TL seviyesine gerileyen dolar kuru, Erdoğan’ın açıklamaları ve Osman Kavala kararı sonrasında 12,67 TL seviyesine kadar yeniden yükseldi. Öte yandan Euro kuru da dolara paralel hareket ederek, gerilediği 13,37 TL seviyesinden tekrar 14,30 TL seviyesine kadar yükseldi. Bir diğer yandan gün içinde 694 TL seviyesine kadar gerileyen gram altın da yeniden 720 TL seviyesine ulaştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem