Cumhurbaşkanı Erdoğan Konuştu, Dolar Yeni Rekor Kırdı

Benzer Haberler

Yurtiçi piyasalarda döviz kurlarındaki rekor artış hız kesmeden devam ediyor. Eylül ve Ekim aylarında faiz indirimine giden Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Kasım ayında da politika faizinde indirime giderek faizi %15 seviyesine çekti. Merkez Bankası’nın faiz kararları ile birlikte sert yükselişe geçen dolar kuru, öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz açıklamalarıyla da bu yükselişlerini hızlandırdı. Gelen açıklamalar sonrası rekor seviyelere ulaşan dolar kuru, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Pazartesi akşamı yaptığı kur ve faiz açıklamalarından sonra yeniden yükselişe geçti ve 23 Kasım Salı günü 12,40 seviyesini görerek yeni bir rekor kırdı.

Erdoğan’ın Açıklamalarıyla Dolar Kuru Yeni Rekor Kırdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pazartesi günü kabine toplantısı sonrasında düşük faiz politikaları konusunda kararlı olduklarını yineledi ve bu açıklamalar sonrası TL’deki değer kayıpları hızlandı. Küresel piyasalarda birçok ülke faiz artışını ya da desteklerini çekme eğilimine girerken, Türkiye’nin küresel piyasaların aksine faiz indirimlerine gitmesi, dolar kurundaki sert dalgalanmaları tetikledi ve bununla birlikte dolar kuru 12,40 TL ile yeni rekorunu kırdı. Dolar kurundaki sert yükselişe paralel olarak yükselen Euro kuru da 14,05 TL seviyesine ulaşarak rekor kırdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kur ve Faiz Açıklamaları

Cumhurbaşkanı Erdoğan düşük faizler ile ilgili açıklamasında “Bu politika ile biz ne yaptığımızı, ne için yaptığımızı, nasıl yaptığımızı, hangi risklerle karşı karşıya bulunduğumuzu, sonunda ne elde edeceğimizi gayet iyi biliyoruz” dedi ve Türkiye’nin içinde bulunduğu bu süreci “ekonomik kurtuluş savaşı” olarak tanımladı. Faizlerin düşük tutulmasını memnuniyet verici olarak niteleyen Erdoğan, Türk Lirası’ndaki değer kayıpları nedeniyle meydana gelen fiyat artışlarının da yatırımları doğrudan etkilemeyeceğini söyledi. Erdoğan’ın faiz ve kur konusunda yapmış olduğu açıklamalar, politika faizinde indirimlerin devam edeceğinin bir sinyali olarak yorumlandı. Merkez Bankası, bir sonraki politika faizi kararını 16 Aralık tarihinde açıklayacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem