Cumhurbaşkanı “Düşük Faiz” Dedi, Dolar Yine Rekor Kırdı

Benzer Haberler

Yurtiçi piyasalarda dün akşam tüm gözler, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmalarındaydı. TRT ekranlarında canlı yayında gazeteciler karşısına çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan, siyasetten ekonomiye kadar birçok konu hakkında açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın konuşmaları ile birlikte, akşam saatleri olmasına rağmen döviz kurlarında çok sert hareketlilikler yaşandı ve döviz kurlarında yeni tarihi zirveler görüldü. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “düşük faiz” söylemlerini yinelediği yayında Erdoğan “Faiz sebep, enflasyon neticedir. Faizi şu anda düşürüyoruz ve enflasyonun da inşallah düştüğünü hep birlikte göreceğiz” sözlerini dile getirdi. Erdoğan’ın yinelediği bu söylemler sonrası dolar kuru 13,96 TL seviyesi ile yeni rekor kırdı.

“Faizdeki Düşüşler Seçim Öncesine Kadar Ciddi Manada Devam Edecek”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT ekranlarındaki konuşmasında yeni ekonomi modelini anlattı. Faiz ile ilgili açıklamalarda bulunan Erdoğan’ın konuşması sırasında ve konuşmaları sonrasında Türk Lirası’ndaki değer kayıpları hızlandı. Erdoğan açıklamalarında, seçim öncesine kadar faizlerde ciddi manada düşüşler olacağını söyledi ancak bu konuya ilişkin olarak “takvim veremem” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Faiz” Açıklamaları

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuya ilişkin olarak “Biz kur faiz enflasyon sarmalında yaşamayacağız. Yatırımı ve üretimi engellemelerine de müsaade etmeyeceğiz. Biz bu sarmaldan çıkacağız. Bu sarmaldan çıkmamızı istemeyenler kur oyunları ile bizi yeniden bu oyuna çekmeye çalışıyorlar. Bu kez bunu başaramayacaklar. Ülkemiz artık bu kısır döngüyü kırma aşamasına gelmiştir ve artık buradan dönmeyeceğiz” sözlerini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Açıklamaları ile Dolar ve Euro Rekor Seviyelerini Gördü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’nin yeni ekonomi modeline ve düşük faiz politikalarına ilişkin açıklamaları ile birlikte dolar kuru 13,96 TL seviyesine kadar yükseldi ve 14,00 TL seviyesinin sınırından döndü. Öte yandan açıklamalar ile birlikte Euro kuru da 15,89 TL seviyesine kadar yükselerek yeni bir rekor kırdı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem