Çinli Kripto Para Borsaları Tek Tek Kepenk Kapatıyor

Benzer Haberler

Kripto para piyasaları 2021 yılında büyük sıçramalarla uzun bir süre boyunca büyümeler elde etti. Aralık 2020’de Bitcoin’in (BTC) sert yükselişler ile başlattığı ralli, piyasaları da genel tabloda yükselişe geçirdi ve 2021 yılının özellikle ilk ayları ciddi oranlı yükselişlere sahne oldu. Ancak Mayıs ayı geldiğinde, Çin kripto para piyasalarına karşı yasaklama adımlarını attı ve piyasadaki bu yükseliş tablosu yerini Mayıs ortasında çöküşe bıraktı. Mayıs ayından sonra piyasalar yavaş yavaş toparlanmaya başladı ve Ekim ayında bu toparlanmalar da nispeten hızlandı. Ancak Çin’in kripto para yasakları da sınırlarını genişletti. Bu yasaklamalarla birlikte ülkeden birçok şirket tek tek çekildi.

Kapanma İşlemleri 8 Ekim’de Başladı

Birçok kripto para odaklı şirket, Eylül ayında Çin’in kripto paraları tamamen yasaklamasıyla birlikte Çin pazarından çekilme kararı aldı. Bu şirketler arasında, Çin’den en son çekilen de BitZ borsası oldu. Kripto para borsası BitZ 4 yıldır Çin’de müşterilere hizmet veriyordu ancak borsa, Çinli yatırımcılara hizmet veremeyeceğini duyurdu. Borsanın iki hafta içinde tüm faaliyetlerini durdurması bekleniyor. 8BTCnews haberine göre BitZ borsasındaki kapanma adımları 8 Ekim itibariyle başladı.

Çin Hükümeti ile Uzlaşma, İmkansız Noktaya Geldi

Kademeli olarak kapanmaya başladığını duyuran BitZ, Çin Merkez Bankası’nın (PBoC) 26 Eylül tarihindeki açıklamaları sonrası kapanma adımları atmaya başlayan diğer kripto para şirketleri gibi, Çin hükümeti ile uzlaşma ihtimalinin imkansız bir noktaya gelmesi sonucu ülkeden çekilme kararı aldı. Birçok kripto para borsası, Çin’deki sert düzenleme şartlarına dahi uyum sağlamayı düşünüyordu ancak Çin’in kripto para yasakları, borsaları kapılarını kapatmaya zorladı.

Yatırımcılar İçin Son Tarih 21 Ekim

8 Ekim’den itibaren Çinli kullanıcılar BitZ borsasından sadece itibari para ve kripto para çekimleri yapabilecekler. Bir süredir BitZ borsası zaten kullanıcılarının para yatırmasına izin vermiyordu. Çinli kripto para yatırımcıları 21 Ekim tarihinden itibaren BitZ borsasının artık internet sitesine de erişim sağlayamayacak. 21 Ekim tarihinden sonra içeride kalan parasını çekmek isteyen kullanıcıların, kimlik doğrulaması ile e-posta yoluyla borsadan paralarını talep etmeleri gerekecek. BitZ borsasının da kepenk kapatması ile birlikte Çin’de artık kripto para işlemlerine getirilen yasaklamaların sınırları genişlemiş oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem