Çin’in Kripto Para Savaşı Devam Ediyor!

Benzer Haberler

Kripto para piyasalarında Mayıs ayında çok ciddi düşüşler yaşandı ve bu düşüşler, Bitcoin’in (BTC) 19 Mayıs tarihinde 30 bin dolar seviyesine gerilemesiyle birlikte bir çöküşe dönüştü. Piyasada yılın başlarından itibaren boğa koşularının etkileri görülüyordu ve bu yukarı yönlü hareketliliklerde birçok faktör etkisini göstermişti. Öte yandan düşüşlerde de negatif etkenler kendisini gösterdi ve bunun en net örneklerinden birini Çin ortaya koydu. Kripto paralara karşı adeta savaş açan Çin’de, kripto paralara karşı oluşturulan sert tavrın yumuşatılmayacağı bir kez daha gösterildi.

Çin’in Kripto Baskısı, Piyasada Çöküşe Yol Açmıştı

Çin, Mayıs ayı ortalarında kripto para madencilerine yönelik yasaklama haberlerini duyurunca, kripto para piyasasında genel bir çöküş görüldü. Bu çöküşlerde BTC 30 bin dolar seviyesine kadar geriledi. Ardından Haziran ayı boyunca da devam eden bu çöküşün etkileri kendisini göstermeye devam ederken, her ne kadar Bitcoin yukarı yönlü ataklar yapsa da Çin’in baskısı bu süreçte daha ağır geldi. BTC 14 Haziran tarihinde 41 bin doları ziyaret etmiş olsa da Çin’den arka arkaya gelen olumsuz açıklamalar nedeniyle bu bölgede güçlü kalamadı ve hızla eski fiyat bölgesine geri döndü. Çin’de kripto madencilerine yönelik baskıcı tavırlar daha sonra genel anlamda tüm kripto paralara yansımaya başladı.

Yin Youping: “Kripto Paraların Gerçek Değeri Yok ve Yasal Değiller”

Çin hükümet sözcüsü People’s Daily haberine göre Finansal Tüketici Hakları Koruma Ofisi müdür yardımcısı Yin Youping, kripto paralar hakkında sert açıklamalarda bulundu. Habere göre Yin Youping, kripto paraların gerçek değerlerinin olmadığını ve ayrıca Bitcoin gibi dijital varlıkların yasal olmadığını ifade etti. Youping, Bitcoin gibi kripto paraların sadece “yatırım spekülasyonlarından” oluştuğunu iddia ederek, insanların bu alandan uzak durması gerektiğini vurguladı.

Çin Neden Kripto Paralara Karşı?

Çin’de kripto paralara yönelik açılan savaşta atılan adımlar kendisini göstermeye her yönden devam ediyor. Yakın tarihlerde daha önce de Çin Halk Bankası, Çin Bankacılık ve Sigorta Düzenleme Komisyonu ile işbirliği kurarak kripto paralarla bağış toplama faaliyetlerini engellemek ve kısıtlamak adına çalışmalara başladı. Çin’de, kripto paralara karşı sert tavrın nedeninin, Çin’in Dijital Yuan ile dünyada lider olmak istemesi olarak yorumlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem