Çin’in Hedefinde Şimdi de NFT’ler Var! “Balon” Açıklaması

Benzer Haberler

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 16 Aralık 2020’de 20 bin dolar barajını aştı ve piyasadaki büyük ralli de en büyük adımını atmış oldu. Başlayan rallide birçok kripto para birimi rekor seviyelere doğru hareket ederken, Bitcoin de yılın ilk 4 ayında 4 kez rekor tazeledi. Ocak ayında 42 bin dolar, Şubat ayında 58 bin dolar, Mart ayında 62 bin dolar seviyelerini gören BTC, son olarak 14 Nisan tarihinde 64 bin 890 dolar ile tüm zamanların rekorunu kırdı. Bu rekorun ardından piyasalarda Mayıs ayında rekor seviyesinin daha yukarı çıkması beklentisi oluşmaya başlamıştı ancak Mayıs ayında beklentilerin tam aksine, BTC sert düşüşler yaşayarak 30 bin dolar seviyesine kadar geriledi.

Çin ve Kripto Paralar

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, 12 Mayıs tarihinde BTC madenciliğinin çevreye zararlı olduğunu öne sürerek, Tesla’nın BTC ödemeleri ile otomobil satışlarını askıya aldığını duyurdu. Bu açıklama, BTC’yi ilk darbeyi vuran açıklama olmuştu ancak hemen arkasından Çin, kripto para piyasalarına yönelik baskıcı ve yasaklayıcı politikalarını peş peşe açıklamaya başladı. Başta kripto para madencileri olmak üzere, Çin’de kripto paralara bir savaş açıldı ve bu savaşın sonuçlarında BTC 30 bin dolar seviyesine kadar gerilerken, neredeyse tüm altcoinler de %50 ve üzerinde değer kayıpları yaşadı.

Çin Komünist Partisi Sözcüsü Açıklamalarda Bulundu

Çin, Mayıs ayında ortaya koyduğu kripto para karşıtı tavrını sürdürdü ve bu süreçte piyasa düşüş eğiliminde kalmaya devam etti. Daha sonra piyasalar da toparlanmaya başladı. Ancak bir süredir baskıcı açıklamalarda bulunmayan Çin, bir kez daha hedefine kripto paraları aldı. Ancak Çin’in hedefinde bu kez NFT’ler yer aldı. Çin Komünist Partisi sözcüsü, yaptığı açıklamasında, NFT pazarının balon olduğunu ve yatırımcıların dikkatli olması gerektiğini dile getirdi.

Çin’in Hedefinde Bu Kez NFT’ler Var

Çin’in, hükümete resmi olarak çalışan 2 haber kaynağı Securities Times ve South Morning China Post, söz konusu haberi eş zamanlı olarak verdi. Sözcünün açıklamalarında, NFT konusuna ve NFT’lerin değersizliğine vurgu yapılıyor. Açıklamada “Piyasadaki FOMO azaldığında birçok garip NFT büyük ölçüde değersiz hale gelecek” ifadeleri yer aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem