Çin Merkez Bankası Yöneticisi Kripto Paralardan Endişe Duyuyor

Benzer Haberler

Çin Merkez Bankası (PBoC), kripto karşıtı duruşunu sürdürüyor. Çin Merkez Bankası’ndan üst düzey bir yönetici, Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimlerinin hızla benimsenmesinin, geleneksel finansal sistem, için büyük bir zorluk oluşturacağına inanıyor.

Çin Halk Bankası’ndaki (PBoC) ödeme ve mutabakat departmanı müdürü Wen Xinxiang, kripto para birimlerinin ve fiat sabitli sabit paraların artan popülaritesi konusundaki endişelerini dile getirdi.

Shanghai Securities Journal’ın haberine göre Wen, cuma günü bir ödeme ve uzlaşma forumunda Bitcoin’in piyasa değerinin 800 milyar doları ve toplam stabilcoin piyasa değerinin 120 milyar doları aştığını işaret etti.

Yetkiliye göre, kriptonun temel zorluklarından biri, endüstrinin ticari bankalar ve ödeme kurumları tarafından desteklenen geleneksel ödeme sisteminden ayrı olarak çalışabilmesidir. Wen’in bildirdiğine göre, kripto para birimleri ayrıca bankaların ödeme hizmetlerinde sorunlara neden olarak takas kuruluşlarının gücünü zayıflatıyor.

Wen ayrıca kripto paraların anaonim oluşunun, kara para aklama gibi yasa dışı işlemleri kolaylaştırmak için uygun ortamı hazırladığını ve geleneksel finansal sistemin kripto ile rekabet etmesi için daha fazla önlem alınması gerektiğini savundu:

“Sanal para biriminin zorluğu çok büyük. Geleneksel finansal sistemi, finans endüstrisindeki büyük teknoloji şirketlerinin rekabetine yanıt verdiğinde, tekel karşıtı çabaları artırabilmenin yanısıra, kişisel gizliliği ve bilgi korumasını güçlendirmek için geleneksel denetimleri artırabilir.”

Anlık BTC Fiyatını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem