Çin Halk Cumhuriyeti Kripto Paraları Yasakladı!

Benzer Haberler

Çin Halk Cumhuriyeti’nin kripto para karşıtı olduğu tüm dünya tarafından biliniyordu. Yakın bir zamanda hükümetin sert tutumları karşısında dirayet gösteremeyen kripto para madencileri ülkeden göç etmek zorunda kalmıştı.

Ancak Çin’de yaşanan son gelişmelerle birlikte sert tutumlar had safhaya ulaştı ve kripto paralar resmen yasaklandı. Çin Merkez Bankası, kripto paralarla ilgili tüm işlemlerin yasak olduğunu ve ülke dışından sunulan hizmetlerin de üzerine gidileceğini duyurdu. Haberin dünya çapında duyulmasından hemen sonra Bitcoin yaklaşık %5 değer kaybederek 42 bin dolara kadar geriledi.

Çin, kripto para ticaretine yönelik baskıyı had safhaya çıkartarak, Bitcoin ve diğer sanal para birimlerinin ticaretinde “yasadışı” faaliyetlerin kökünü kazıma sözü verdi ve kripto para madenciliğine ülke çapında yasak getirdi. Çin Devlet Konseyi, finansal riskten korunma çabalarının bir parçası olarak mayıs ayına kadar Bitcoin madenciliği ve ticaretini çökertme sözü verdi.

Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) yanı sıra bankacılık, menkul kıymetler ve döviz düzenleyicileri de dahil olmak üzere on Çin devlet kurumu, ortak bir açıklama yaparak kripto para birimlerinin spekülatif ticaretinde “yüksek basınçlı” bir baskıyı sürdürmek için yakın çalışacaklarını söyledi.

PBOC, kripto para birimlerinin piyasalarda geleneksel para birimleri olarak dolaşmaması gerektiğini ve denizaşırı borsaların anakaradaki yatırımcılara internet üzerinden hizmet vermelerinin yasaklandığını söyledi. Banka ayrıca finansal kurumların, ödeme şirketlerinin ve internet şirketlerinin kripto para ticaretini kolaylaştırmasını da yasakladı.

PBOC web sitesinde yaptığı açıklamada, hükümetin “insanların mülklerini korumak ve ekonomik, finansal ve sosyal düzeni sürdürmek için sanal para spekülasyonunu ve ilgili finansal faaliyetleri ve uygunsuz davranışları kararlılıkla azaltacağını” duyurdu.

Anlık BTC Fiyatını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem