Büyük Çakılma Sonrasında 36 Milyon Dolarlık Kripto Para Kayboldu

Benzer Haberler

Kripto para piyasalarında yaşanan sert çakılmanın önüne geçilemediği şu süreçte, kripto para kayıplarına dair haberler gelmeye devam ediyor.

Bilindiği üzere son günlerde siber saldırılar sonucunda hackerlar milyonlarca dolarlık kripto parayı ve NFT’yi çalmayı başardı. Bu durum da akıllarda kripto varlıkların güvenliğine dair birtakım soru işaretleri uyandı. Ancak kripto paralarla ilgili tek tehlike siber suçlular değil. Henüz yolun başında olduğu için pek çok kusuru henüz giderilemeyen bu alanda basit bir yazım hatası bile milyonlarca dolara mal olabiliyor.

Juno tokenının geliştiricilerinin başında tam olarak bu geldi. Kendi kontrollerindeki bir kripto cüzdanına 36 milyon dolar değerinde Juno tokenı göndermek isteyen ekip, parayı gönderdikleri adreste basit bir yazım hatası yapınca, tokenlar erişilemeyen bir adrese gitti ve böylece göz göre göre boşlukta kayboldu.

Kripto dünyasında gerçekleştirilen bir transfer geri almak imkansıza yakın olduğu için Juno sisteminde yapılan tüm transferler aslında kontrol sürecinden geçiyor. Ancak nasıl olduysa kontrol ekibi de paranın gönderileceği adresin aslında geçerli bir kripto cüzdanına ait olmadığını fark etmiyor. Neticede 36 milyon dolarlık token, kimsenin erişemediği bir adrese gidiyor.

Juno’nun yaratıcısı olan yazılımcı Andrea Di Michele, tam 125 farklı kişinin bu transferi kontrol ettiğini, ancak hiçbirinin bu hatayı fark etmediğini söyleyerek kontrol ekiplerinin çok daha dikkatli olması gerektiğine dikkat çekiyor.

Neyse ki Juno, bir transferi geri almanın diğer kriptolara göre daha kolay olduğu bir sistem kullanıyor. Andrea Di Michele, yanlış hesaba gönderilen paranın önümüzdeki günlerde geri alınacağını söylüyor. Ancak tüm bu yaşananlar, söz konusu kripto para olduğunda çok dikkatli olunması gerektiğini gösteriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem