Bu Hafta Altın ve Döviz Yatırımcılarına Kaybettirdi

Benzer Haberler

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta bir ay geride kaldı ve savaşta artık 38. güne girildi. Savaşın başladığı ilk gün küresel ekonomi piyasalarında da sert dalgalanmalar yaşanmıştı. Özellikle altın, petrol ve dolar güç kazanırken, ilerleyen süreçlerde çift yönlü dalgalanmalar yaşanmıştı. Diğer yandan savaşın finans piyasaları üzerindeki etkisini ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararı da izledi. Yaşanan gelişmelere bağlı olarak altın ve dolar piyasalarında genel olarak yükselişler görülürken, geride bıraktığımız haftada ise piyasalarda düşüş hakimiyeti görüldü. Geride bıraktığımız haftada altın ve dolar yatırımcısına kaybettirirken, borsadan ise kapanış rekoru geldi. Bu hafta yatırım araçlarında fiyat performansı nasıl seyretti?

Altın ve Döviz Yatırımcısını Üzdü

Ekonomi piyasalarında altın ve dolar yatırımcıları için fazlasıyla hareketli bir hafta daha geride kaldı. Savaşta belirsizliklerin devam etmesi ve yükselen resesyon endişeleri ile geride kalan haftada karışık bir seyir görüldü. Altın ve dolar, yatırımcılarını üzerken Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerinde haftalık bazda ortalama %3,50 oranda değer kazancı yaşandı. Bir diğer yandan gram altının satış fiyatında bu süreçte %2,36 oranda, dolar kurunda %1,08 oranda ve Euro kurunda da %0,81 oranda değer kayıpları yaşandı.

BIST 100 Endeksi Tüm Zamanların En Yüksek Kapanışını Yaptı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi ise kapanışta günü %0,82 oranda kazançla 2.251,68 puan seviyesinde tamamlayarak tüm zamanların en yüksek haftalık kapanışını yaptı. Önceki kapanışına göre 18,38 puan artış gösteren BIST 100 endeksi, toplam işlem hacminde ise 40,7 milyar TL seviyesine ulaştı. Öte yandan bu süreçte bankacılık endeksi %1,06 oranda değer kazancı yaşarken, holding endeksinde ise %0,23 oranda değer kaybı yaşandı. Sektör endekslerinde bu hafta en çok kazandıran ise %4,22 ile finansal kiralama, faktöring oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem