BTC Mi Altın Mı? Ünlü CEO Fikirlerini Paylaştı

Benzer Haberler

Kripto para piyasalarında, özellikle ralli dönemlerinde Bitcoin (BTC) ve altın kıyaslaması çok sık yapılır. Birçok analist, uzman isim ve trader, BTC ile altını çeşitli yönlerinden ele alarak hangisinin daha mantıklı bir yatırım aracı olabileceğine ilişkin fikirlerini belirtir. Hatta kimi zamanlarda BTC’nin yatırım aracı olup olmadığı tartışmaları bile gündeme gelir. Bakıldığında, piyasalarda yine bir ralli hazırlığının sinyalleri görülüyor. Zira BTC yeni günde 50 bin dolar seviyesine çok yaklaştı ve 21 Temmuz’dan itibaren bir yükseliş eğilimi olduğu görülüyor. Bu ralli havasında bir kez daha BTC – altın kıyaslaması gündeme geldi. Bu kez tartışmayı gündeme getiren isim Evolution Mining CEO’su Jake Klein oldu.

Klein’a Göre Volatilite, Yatırımcıları BTC’den Altına Yönlendirecek

Avustralya merkezli madencilik kuruluşu Evolution Mining’in CEO’su Jake Klein, altın ve Bitcoin’in bira arada var olabileceklerini ancak Bitcoin’in güvenli liman olmadığını düşündüğünü ifade etti. Ünlü CEO, kripto paralardaki genel fiyat oynaklıklarının, altını çok daha çekici hale getireceğini öne sürdü. 19 Ağustos tarihinde CNBC’ye konuşan Klein altın ve BTC’yi çeşitli yönleriyle ele aldı. Klein, Bitcoin’in son 10 yıldaki getirilerinin altından birkaç kat fazla olduğunu ancak öte yandan altının da finansal riskten koruma noktasında (hedge) Bitcoin’den önde olduğunu ifade etti. Jake Klein’a göre volatilite, kripto para piyasalarının doğasında var ve kripto paralar hala birer spekülatif ürün konumunda. Bu nedenle de Klein, insanların önümüzdeki dönemlerde tekrar altına yöneleceğini düşünüyor.

Jake Klein Düşüncesinde Yalnız Değil

Kripto paralarda görülen volatilite (fiyat oynaklığı), varlıkların fiyat istikrarı sağlayamaması gibi nedenler bu yönden kripto paraların sıkça eleştirilmesine yol açıyor. Bunun benzer bir örneğini gösteren Jake Klein gibi öte yandan BNY Mellon’un yan kuruluşu olan Insight Investment bünyesinden Francesca Fornasari de BTC’deki fiyat oynaklığından dolayı bu varlığın kurumsal yatırımcılara uygun bir varlık olmadığını savundu.

Jake Klein, BTC ile altının bir arada olabileceğini ancak BTC’deki fiyat oynaklığının yatırımcıları altına yönlendireceğini ifade etti. Ancak öte yandan Bloomberg stratejisti Mike McGlone ise kısa süre önce Bitcoin’in altının yerini aldığını öne sürmüştü. Bu konu üzerinde tartışmalar gündeme gelmeye devam edecek gibi görünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem