Brezilya Polisinden Kripto Para Operasyonu: 591 Bitcoin Ele Geçirildi!

Benzer Haberler

Brezilya Polisi, şüpheli bir kripto para dolandırıcılığı planını bozguna uğratarak 150 milyon Brezilya Reali (yaklaşık 28,6 milyon dolar) değerinde 591 Bitcoin’e el koydu. Bir CNN raporuna göre, federal polis “Kryptos Operasyonu”nun bir parçası olarak sözde bir piramit sistemin devam eden soruşturmasında suçla bağlantılı 5 kişiyi tutukladı.

Ayrıca 21 lüks aracın yanında 3,63 milyon dolar nakit ele geçirdi. Bunun yanında çok sayıda lüks saat ve mücevher olduğu bildirildi. Tutuklananlar arasında Rio de Janeiro’nun Cabo Frio belediyesinde bir Bitcoin danışmanı olan Glaidson Acácio da vardı. Acácio’nun, %15‘lik bir yatırım getirisi vaat eden ve milyarları aklamak için paravan olarak kullanılan planın elebaşı olduğundan şüpheleniliyor.

Zanlının yakın zamanda mahkemeye çıkarılması planlanıyor. Ancak avukatı, tutuklamadan haberdar olmalarına rağmen davanın tüm ayrıntılarına erişemediklerini belirtti. Bu arada polis, kurtarılan kripto para birimlerini mahkemeye sunmak için tasfiye etmeyi planlıyor. Bu, ülkenin yasa dışı kripto para birimlerini ilk yakalayışı değil. Temmuz ayında ülke polisi, 7000‘den fazla yatırımcının parasını kaybettiği iddia edilen 150 milyon dolarlık kripto dolandırıcılığını da bastırdı.

Bitcoin Banco Group başkanı Cláudio Oliveira, polis teşkilatı tarafından yürütülen soruşturmaların ardından parayı yasadışı bir şekilde kişisel hesabına yönlendirdiği için tutuklandı. Brezilya Polis teşkilatının kripto para birimlerini içeren kara para aklama faaliyetlerine karşı devam eden bir mücadelesi var. Brezilya Federal Polisi, bu ayın başlarında kripto para birimiyle ilgili kara para aklama suçlarına karşı bir soruşturma olan Uyum Operasyonu’nu başlattı. Uyum Operasyonu’nun, 2018‘de başlayan internette kripto para birimiyle ilgili kara para aklama suçlarını tespit eden bir soruşturmanın uzantısı olduğu belirtildi.

Anlık BTC Fiyatını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem