Borsanın Güne Başlayışı Yüksek Oldu!

Benzer Haberler

Borsa indeksi İstanbul’da güne %0,98 artış ile 1.562,17 puandan başlamış oldu. Önceki kapanışa göre açılışta yükselen BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 15,14 puan ve %0,98 artış göstererek puanı yükselmiş oldu. Sektör endeksinde en fazla kazandıran %2,93 oranı ile ulaştırma olurken, en düşük endeks ile de %0,09 oranıyla kaybettiren sektör ise turizm oldu. Bankacılık endeksi yüzde 1,58, holding sektörü %0,99 oranında yükseliş gösterirken sektör endeksleri her sektörde farklılık gösterdi. Bu sayede BIST 100 endeksi de 7,5 oranı ile ayın en yüksek endeks oranında devam etti.

Analistler Endeks Oranlarına Ne Diyor?

Analistler, ABD  merkez bankasının beklentiler dahilinde faiz oranlarını değiştirmemesi ve varlık alım faiz oranlarını 15 milyar dolar azaltmasına karşın olarak karar metni ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarıyla piyasalarda risk faktörlerinin artabileceğini söyledi. İngiltere merkez bankasının aldığı faiz oranı kararlarının yatırımcıların odağında olduğu bilinirken, beklentilerin her an değişiklik gösterdiğini aktaran analistler, petrol ihraç edilen ülkelerden de çıkacak kararların takip edileceğini bildirdiler.

Makroekonomik Vergi Gündemi

 Analistlere göre makroekonomik vergi gündeminde yurtiçinde haftalık para istatistikleri ve reel efektif döviz kurunun yurtdışında haftalık işsizlik başvuruları ve dış ticaret dengesinin öne çıkması teknik açıdan BIST 100 endeksinde destek konumunda olduğu da bildirildi. BIST endeksinde 1.570 seviyesinin direnç, 1500 puanının ise destek konumunda olduğu paylaşıldı. Petrol ihraç eden ülkeler örgütü (OPEC) bazı ülkelerden oluşan OPEC+ toplantısında çıkacak kararların merakla beklendiğini de açıkladı. FED başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarında da piyasalarda risk iştahının artış göstereceği söylenenler arasındaydı. Her an değişebilen borsa oranları ile döviz kuru artışından ya da düşüşünden faiz endeksi oranları da görülebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem