Bitcoin Yeni Güne Volatilite Kıskacında Başladı

Benzer Haberler

Kripto para piyasaları bir süredir volatil hareketler ile seyrediyor. Kasım ayı başlarında Bitcoin (BTC) 69 bin 045 dolar ile tüm zamanların fiyat rekorunu kırdıktan sonra düşüş yaşamaya başladı ve bu süreçte 42 bin dolar seviyesine kadar geriledi. Gelen bu düşüşlerin ardından toparlanan Bitcoin yeniden 47 bin dolar seviyesinin üzerine çıktı ve bir süre 51 bin dolar seviyesinin de üzerinde kaldı. Ancak bu bölgede tutunamayan BTC, 50 bin dolar seviyesinin altında konsolide olmaya başladı. Küresel piyasalarda gözler bugün açıklanacak olan ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararına çevrilmişken, BTC de bu kritik karar öncesi volatil hareketlerini korudu ve yeni güne bir kez daha dalgalı fiyat hareketleri ile giriş yaptı.

Bitcoin ve Ethereum’da Son Durum

Bitcoin bir süredir fiyat mücadelesi verdiği 48 bin dolar seviyesinden başlattığı düşüşünde 46 bin dolar seviyesine kadar geriledi. Gece saatlerinde daha sonra 48 bin 700 dolar bölgesine kadar yükselen BTC, ardından yeni güne 48 bin 100 dolar seviyesinde giriş yaparak dalgalı seyrini korudu. Bitcoin’in volatil hareketleri, piyasaları da genel anlamda dalgalı hareketlere itti. Bitcoin’de görülen bu dalgalanmalar sonrasında lider altcoin Ethereum (ETH) da kısa süreli bir dalgalanma yaşayarak 3 bin 700 dolar seviyesine kadar geriledi. Ardından 3 bin 850 dolar bölgesine yükselen ETH, bu bölgenin üzerinde kalmayı başardı.

Fed’in Faiz Kararı Takip Edilecek

Küresel piyasalarda gözler Fed’in açıklayacağı faiz kararına çevrildi. Bilindiği gibi 2021 yılı genelinde birçok yeni yatırımcı, enflasyondan kaçmak için kripto paraları tercih etmişti. ABD’de enflasyon son 39 yılın zirvesine çıktı ve Fed’in bu aşamadan sonra alacağı karar takip edilecek. Fed’in alacağı kararın enflasyon endişelerini tetiklemesi, kripto para piyasalarında bir yeni yükseliş dalgasını tetikleyebilir. Aksi yöndeki bir karar ise düşüşlerin kapısını açabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem