Bitcoin Neden ve Nasıl Değer Kaybetti?

Benzer Haberler

Hatırlanacağı üzere Mart 2020 döneminde hem kripto para piyasaları hem de genel olarak geleneksel finansal piyasalar sert bir çakılma yaşamıştı. Bunun en büyük etkeni ise söz konusu dönemde Covid-19 salgınının dünya genelinde ve özellikle de ABD’de görülmesi olmuştu. Zira salgın endişesi, karantinalar ve kapanmalar yatırımcıları tedirgin etmiş ve risk barındıran yatırım araçlarından kaçışlar başlamıştı. Daha sonra kripto para piyasaları büyük bir yükseliş dönemine girdi. Son haftalarda her ne kadar piyasalarda durgunluk olsa da yine de Bitcoin (BTC) öncülüğünde piyasalar, Mart 2020’ye göre çok daha yukarı seviyelerde hareket ediyordu. Ancak piyasalarda 26 Kasım Cuma günü sert bir geri çekilme daha yaşandı. Yaşanan bu geri çekilmede de Covid-19 varyantı haberi etkili oldu.

Varyant Endişesi BTC’den 6 Bin Dolar Sildi

BBC bir raporunda, Güney Afrika’da Covid-19 virüsünün mutasyona uğramış bir versiyonunun keşfedildiğini bildirdi. Varyantlı virüsün haberinin duyulması ile birlikte insanlar bir kez daha kapanmaların gelebileceği endişeleri ile riskli varlıklardan uzaklaşmaya başladı. Bu da beraberinde piyasalarda düşüşleri getirdi. Öte yandan Almanya’da acil kapanma tartışmalarının başlaması, İngiltere’de günlük 50 bin Covid-19 vakası bildirilmesi gibi etkenler de piyasalarda bu belirsizliği ve endişeleri beslemeye devam etti. Gelen endişe ve korkularla birlikte BTC, hızla 6 bin dolar değer kaybederek 54 bin dolar bölgesine çekildi.

Varyant Korkutucu Ama Bazı İsimlere Göre Düşüşler “Alım Fırsatı”

Bazı bilim insanlarının, bu varyantın aşılara karşı direnç gösterebileceğini dile getirmesi de piyasalarda endişeleri arttırdı. “Nu” olarak isimlendirilen bu varyantın henüz Covid-19 aşılarına karşı direnci tespit edilmedi. Ancak varyantın birçok gelişmiş yönünün bulunduğu bildiriliyor. Her ne kadar varyant haberi ile piyasalarda sert düşüşler yaşanmış olsa da Michael van de Poppe ve Anthony Scaramucci gibi popüler isimler, bu büyük düşüşlerin “alım fırsatı” oluşturduğunu ifade ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem