Bitcoin Madenciliği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Benzer Haberler

Madencilik, Bitcoin işlemlerinin doğrulanmasını ve blockchaine eklenmesini sağlayan süreçtir. Madencilerin amacı, karmaşık matematik problemlerine geçerli bir çözüm bulmaktır. Bu bulmacaları çözmeyi başaran madenciler yeni bitcoinlerle ve işlem ücretleriyle ödüllendirilir.

İlk zamanlarda Bitcoin kullanıcıları madencilik yarışına kendi kişisel bilgisayarlarıyla katılabiliyordu. Günümüzde ise karlı bir şekilde madencilik yapmak son derece özel madencilik ekipmanlarının kullanımını gerektiriyor. Tek başına madencilik son derece zor olduğundan, birçok madenci blok ödülü kazanma şansını artırmak için bir madencilik havuzuna katılmayı tercih ediyor. Kazanılan ödül de havuzun üyeleri arasında bölüştürülüyor.

Bitcoin madenciliği, blockchainin meşru işlemlerle güncel kalmasını sağlar. Madencilik bir zamanlar güvene dayalı olmayan bir ortamda güven oluşturmaya yönelik özel bir çözümdü. Bu anlamda madencilik Bitcoin’in güvenlik modelinin esasını teşkil eder.

Madencilik yapma ve karşılığında BTC kazanma fikri cazip gözüken bir seçenektir. Bilgisayar CPU’larıyla madencilik yapma günleri geçmişte kalmış olsa da madencilikle uğraşmak için fiziksel bir makine sahibi olmak şart değildir. Ancak madenciliğin size uygun olup olmadığına karar verebilmeniz için önce Bitcoin madenciliğinin nasıl işlediğinden kısaca bahsedelim.

Kullanıcı yeni bir Bitcoin işlemi oluşturduğunda diğer ağ kullanıcılarının (node’lar) bu işlemi doğrulamasını ve işlemin geçerliliğini onaylamasını beklemelidir. Madenciler yeni, beklemede olan işlemleri toplamakla ve bunları bir aday blokta (henüz doğrulanmamış yeni bir blok) gruplamakla sorumludur.

Madencinin amacı, aday bloku için geçerli bir blok hash’i bulmaktır. Blok hash’i, her bir blok için benzersiz bir kimlik işlevini gören, rakam ve harflerden oluşan bir dizedir. Aşağıda blok hash’inin bir örneğini görebilirsiniz:

“0000000000000000000t39e10cb246407za676b43bdc6229k1536bd1d1643679”

Yeni bir blok hash’i oluşturmak için, madencinin bir önceki blokun blok hash’ini, aday blokun verilerini, bir nonce’u bir araya getirmesi ve bunların hepsini bir hash fonksiyonundan geçirmesi gerekir.

Fakat madencinin diğer tüm verilerle birlikte belirli sayıda sıfırla başlayan bir blok hash’i oluşturacak bir nonce bulması gerekir. Sıfırların sayısı, madencilik zorluğuna göre değişir. Geçerli bir blok hash’i, madencinin aday blokunu doğrulamak için gerekli işi yaptığını kanıtlar (bu nedenle de Proof of Work İş İspatı adını alır).

Beklemede olan işlemleri bir araya getirdikten ve aday blokunu oluşturduktan sonra, madencinin değiştirebileceği tek şey nonce’tur ve bunu da madencilik ekipmanları yapar. Madencilik makineleri yoğun bir deneme yanılma süreciyle nonce’u sürekli olarak değiştirir ve blok için geçerli bir çözüm (yani belirli sayıda sıfırla başlayan bir hash) bulana kadar bir araya getirilmiş verileri birkaç kez hash eder.

Madenci geçerli bir hash bulduğunda aday blokunu doğrulayabilir ve bitcoin ödüllerini alabilir. Bu, aynı zamanda blokta yer alan blockchain işlemlerinin beklemede iken doğrulandığı andır.

Anlık BTC Fiyatını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem