Bitcoin, Enflasyon Verileri Sonrası Tarihi Düşüş Kaydetti!

Benzer Haberler

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), tarihinin en kötü dönemlerinden birini yaşıyor. Tarihsel verilere bakıldığında, daha önce birçok kez devasa geri çekilmeler yaşadığı görülen Bitcoin, yakın tarihte üçüncü kez benzer bir çöküş senaryosuyla karşı karşıya kaldı. Mart 2020 döneminde Bitcoin, Covid-19 salgınının dünya genelinde şiddetini artırması ile 3 bin 500 dolar seviyesine kadar gerilemişti. Ardından Mayıs 2021’de, Çin’in kripto para madenciliğini yasaklamasıyla birlikte Bitcoin, 28 bin dolar seviyesine kadar gerilemişti. Bu kez de ABD’den gelen veriler sonrasında Bitcoin bir kez daha 30 bin dolar seviyesinin altına sarkarak büyük bir düşüş kaydetmiş oldu.

Bitcoin Zirvesinden Çok Uzakta

Bitcoin, ABD Merkez Bankası’nın (Fed), 4 Mayıs tarihinde 50 baz puanlık faiz artışı açıklamasından sonra düşüşe geçerek 33 bin dolar seviyesine kadar gerilemişti. Ardından hafta sonunda Bitcoin 30 bin dolar seviyesini de görmüştü. Düşüşlerine bir süre ara veren Bitcoin, 11 Mayıs Çarşamba günü bir kez daha 30 bin dolar seviyesinin altına sarktı. Geçmişte de benzer düşüşler yaşayan Bitcoin’in son düşüşünün, öncekilerden ayıran önemli bir özellik bulunuyor. Daha önceki düşüşler kısa süreler içinde ani geri çekilmelerle gerçekleşmişti ancak Bitcoin bu kez Kasım ayından bu yana, yani yaklaşık 6 aydır devam düşüş serüveninde bu seviyeleri gördü.

Enflasyon Verilerinin Bitcoin’e Etkisi

Bitcoin’in gün ortasında sert düşüş yaşamasında ABD’de açıklanan enflasyon rakamlarının etkisinin olduğu düşünülüyor. ABD’de enflasyon, Mart ayında %8,5 seviyesi ile 41 yıllık zirvesine tırmanmıştı. Nisan ayında yıllık enflasyon %8,3 seviyesine geriledi. Piyasa beklentileri %8,1 şeklindeydi ancak yine de enflasyon düşüş gösterdi. Bu durum, kısa sürede kripto para piyasasına yansıdı ve verilerin açıklanmasıyla birlikte Bitcoin fiyatı da 30 bin dolar seviyesini altına sarktı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem