Bitcoin Düşmeye Devam Mı Edecek?

Benzer Haberler

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 10 Kasım 2021’de 69 bin dolar seviyesine ulaşarak tüm zamanların fiyat rekorunu kırdı. Bu fiyat hareketi sonrasında düşüş eğilimine giren Bitcoin, 2022 yılında düşüşlerini hızlandırdı ve bu süreçte 34 bin dolar seviyesine kadar geriledi. Öte yandan 2022 yılında şu ana kadar en yüksek 48 bin dolar seviyesinin üzerini gören Bitcoin için yeniden yükseliş hareketinin başlayıp başlamayacağı ya da ne zaman başlayacağı merak ediliyor. Yatırımcılar bu kapsamda uzman ve analist yorumlarını değerlendiriyor ve uzmanlar, düşüş piyasasında sonun yaklaştığın ve artık yükselişlerin gelebileceğini ifade ediyor.

Piyasa Neden Düşüşte?

ABD Merkez Bankası’nın (Fed), 2022 yılı geneli için yaptığı şahin açıklamalar ve ardından uygulamaya aldığı parasal sıkılaştırma politikaları ile birlikte diğer makroekonomik etkenler, kripto para piyasasındaki düşüşlerin temel nedenleri arasında gösteriliyor. Ancak uzun vadeli bakıldığında ise Bitcoin (BTC) harcanan fiyat göstergesinde, satın alınan ile satış fiyatları arasındaki farkın da sürekli artış gösterdiği görülüyor. Bu, piyasada panik satışları yapıldığına ve yatırımcıların piyasaya teslim olduğuna işaret ediyor. Uzmanlar, mevcut kapitülasyonun, piyasalar adına şu ana kadar gelmiş en büyük dağıtımın yaşandığı süreç olabileceğini belirtiyor.

Glassnode Raporları

Kripto varlık izleyici platformu olan Glassnode, Bitcoin sahipleri arasında, artış gösteren bu kapitülasyon için uzun vadede endişeye gerek olmadığını belirtiyor. Glassnode raporları, piyasanın ivmeleri ve ilerleyişi hakkında fikirler verebiliyor. Platform tarafından yayımlanan son raporda, kripto para piyasasının değer kayıpları yaşadığına ve düşüş eğiliminin de devam ettiği belirtiliyor. Ayrıca raporlarda, dönemsen döngüler arasındaki uzunluk da görülebiliyor. Buna göre raporda 2016 ve 2019 arasındaki dönemin üç döngüye ev sahipliği yaptığı ve aynı sayıda döngünün 2020 ve 2022 arasında da olduğu görülüyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem