Bitcoin de Beklenen 14 Kasım Tarihi Yaklaştı!

Benzer Haberler

Bitcoin bir taproot sistemine geçeceği için bu tarihi de 14 kasım olarak belirledi. Protokolü, ağın gizliliği, verimliliğini ve sözleşme seçeneğini amaçlayan bir soft fork sistemine geçmeyi planladı. Taproot yükseltmeden geçmek üzere olduğu için 14 kasım tarihine kadar gizliliğinin korunması da oldukça önemli. Geçen ay Bitcoin takas değeri on-chain de 31 milyar dolarlık ödeme yapıldıktan sonra ATH seviyesine ulaşabildi. Bitcoin ‘in özellikle el salvador bölgesinde desteklenmesiyle birlikte değeri 40 kat arttı. Bitcoin’in el salvador da yasal para olarak geçerli sayılması sonrasında bitcoin’in değeri 40 katına çıkarak yatırımcıları adeta şoka uğrattı.

Taproot Sistemiyle Bitcoin’e Neler Gelecek?

Bu sistem ile gönderici ve alıcının aynı an da imza atmasına olanak tanıyan MAST görülecektir. Ek olarak bu yükseltme sayesinde kullanıcıların birçok işlem de aynı imzayı kullanması için çoklu imza işlemleri bulunacaktır. Schnorr’un imza şeması, bir kullanıcıya özeldir ve sadece genel anahtarı, işlem meşruluğunu kullanmak için uygulanır. Analistlerin söylemlerine göre ise “ akıllı sözleşmeler için mümkün olan anonimlik sistemine izin verileceği konuşuluyor. Ekstra iletişim turları gerektirmeden diğer verilerin de kalıcı olarak depolanmasını gerektirmeden gerçekleşebilir.”

Bitcoin de Taproot Yükseltmesi

Ağustos 2017 den bu yana SegWit doğuşunu gören ve lightning network başlatılmasına yol açan ilk büyük yükseltmesidir. 2017 fork’u öncelikle daha kolay işlem yürütebilmeyi kolaylaştırmayı hedefliyor. Bitcoin bu ağ ile birlikte ağ ölçeklenebilirliğini iyileştirmeyi amaçlıyor. Taproot yükselmesi ise %90 oy birliği alındığında gerçekleşecek. Bu nedenle taprootun 14 kasım tarihinde yayınlanması bekleniyor; fakat bir aksilik olur ise bu tarih rötar yapabilir ve bir süre daha gecikme yaşanabilir. Söylendiği gibi %90 oy alındığı taktirde taprootun onaylanması mümkün olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem