Bitcoin Çok Keskin Düştü, Piyasa Kızıla Boyandı

Benzer Haberler

Kripto para piyasaları, 2022 yılının başından bu yana düşüş eğiliminde hareket ediyor. Bitcoin (BTC) öncülüğünde piyasalarda görülen fiyat hareketleri, Mart ayının sonlarında yerini sert yükselişlere bırakmıştı ve bu süreçte Bitcoin 48 bin dolar seviyesinin üzerine kadar çıkmıştı. Ancak takip eden günlerde Bitcoin burada tutunamadı ve yeniden hafif düşüşler başladı. Yaşanan hafif geri çekilmeler, yeni haftanın başlaması ile birlikte yerini sert düşüşlere bıraktı ve Bitcoin yeniden 42 bin dolar seviyesinin altına sarktı. Gelen düşüşler ile birlikte Bitcoin, altcoin piyasasındaki düşüşlerde de etkisini gösterdi ve önde gelen altcoinlerin neredeyse tamamında yeni hafta açılışında sert düşüşler görüldü.

Bitcoin Haftaya Kayıpla Başladı

Lider kripto para birimi Bitcoin, nispeten durgun geçirdiği hafta sonunun ardından yeni haftaya düşüşle giriş yaptı. Hafta başında Pazartesi günü Bitcoin, son 24 saatte gelen %3,5’lik değer kaybı ile 40 bin 970 dolar seviyesine kadar çekildi. Çok kısa süreliğine 41 bin dolar bandının da hemen altını test eden Bitcoin, 41 bin dolar seviyesinin hemen üzerinde denge bulsa da bu yükselişini 42 bin doların üzerine taşıyamadı ve Bitcoin’deki düşüş hareketi altcoinlere de benzer şekilde yansıdı. Uzmanlar, Bitcoin fiyatında görülen bu sert düşüşlerin arkasında, ABD’den gelen ve gelecek olan verilerin etkili olduğunu ifade ediyor.

Gözler ABD’den Gelecek Verilerde

ABD’den yarın enflasyon verileri gelecek ve bu verilerin, piyasa seyrine etki etmesi bekleniyor. Öte yandan ABD Merkez Bankası’nın (Fed) parasal sıkılaştırmaya gitmesi de kriptolar üzerinde olumsuz etki gösteriyor ve Fed’in bu politikasını sürdürmesi bekleniyor. Kripto para piyasalarında gözler ABD’ye çevrilmişken, altcoinlerde de değer kayıpları sertleşti. Ethereum ve Solana’da düşüşler %6’yı aşarken, AVAX ve LUNA’da düşüşler %8’i aştı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem