Bitcoin Canavarları Yönünü Texas’a Çevirdi!

Benzer Haberler

Birçok kripto para madencisi ABD’nin Texas Eyaletine taşınıyor. Texas’ta kripto para madenciliği yapacak bir tesis kurulmaya başladı.

320 Dönümlük bir alana inşa edilecek olan Dicknes Country isimli madencilik tesisi, çok yakın bir zamanda yüzlerce bilgisayarlar ile faaliyete geçecek. Aynı zamanda karmaşık algoritmaları çözmesi beklenen bu bilgisayarlar deli gibi Bitcon üretecek. Kevin Brendle, Dickens’ın üst düzey yetkilisi ve Kanadalı bir kripto para madenciliği şirketi olan Argo Blockchain, Texas’ta bir kripto madenciliği tesisi kurmak için girişimlerde bulundu. Resmi verilere göre Dickens County’nin nüfusu 2.300 dolaylarında.

Peki Neden Texas’ta?

Kripto paralar ekonomiyi canlandıracak ve istihdam edebilecek güce sahiptir. Texas’taki madenciliği dünyanın diğer yerlerindeki madencilik faaliyetlerinden faktör ise, dünyanın en ucuz elektriğinin kullanılacak olmasıdır. Bilindiği üzere kripto paralardan tatmin edici bir kar elde edebilmek için, elektriği mümkün mertebe ucuz fiyatlardan temin etmek gerekiyor. Şimdiye dek Çin en büyük madencilik ülkesiydi. Elektrik ucuz olduğu için dünya kripto madenciliğinin yarısından fazlası orada gerçekleşiyordu. Ancak bu yazın başlarında Çin’deki yerel yönetimler, ülke kendi daha iyi kontrol edilen dijital para birimini geliştirmeye çalışırken bitcoin madenlerini kapatmaya başladı. Sıkıştırmadan sonra, bitcoin’in hash oranı (bitcoin oluşturmak için gereken işlem gücü) yarı yarıya azaldı. Madenciler Çin’in baskılarından ve uyguladığı yasaklardan kurtulmak için çareyi başka ülkelere gitmekte buldu. Birçok kripto para madencisinin rotası uygun elektrik fiyatlarından dolayı Texas’a çevrilmiş durumda.

Ayda 22 Bitcoin Üretebilecek Potansiyele Sahip

Amerika’daki önemli madencilik şirketlerinden birisi olan Riot Blockchain’in CEO’su Jason Les’e göre, madencilik tesisleri uzun yıllar boyunca sabit bir fiyattan elektrik satın alabilmek için enerji anlaşmaları yapabilir ve gerekli yasal izinleri alabilir. Riot Blockchain kısa süre önce ABD’nin en büyük Bitcoin madencilik tesisi olan Whinstone US’yi 80 milyon dolara satın aldı. Whinstone, tesisin şu anki değerinin Bitcoin bazında toplam 500 milyon dolar değerinde olduğunu ve ayda 22 Bitcoin üretebilecek potansiyelde olduğunu belirtti.

Anlık BTC Fiyatını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem