Bitcoin Balinaları Kimlerdir?

Benzer Haberler

Balinalar terimi, büyük kripto varlıklarını kullanarak piyasayı manipüle edebilen kişileri veya kurumları ifade eder. Balinalar, kripto para okyanusun büyük oyuncularıdır. Tek bir hamleleri ile bir kripto varlığı düşerbilme veya yükseltebilme potansiyeline sahiptirler. Piyasadaki son trend, küçük yatırımcıların biraz para kazanabilmek için dev oyuncuların kendi yararları için yarattığı dalgaları gözlemleme üzerine işliyor. Bitcoin gibi kripto para birimleri yerine daha küçük hacimli Altcoin’leri hedef alırlar. Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto, görünürde 1 milyon adet Bitcoin’e sahip olan kripto alanındaki en büyük balina olarak kabul ediliyor.

Balinaların Önemi

Balinaların önemini bir örnekle açıklayalım. Bir şirketin hisselerinin %30’una sahip bir yatırımcı düşünelim. Bu yatırımcı bir gecede tüm hisselerini sattığı takdirde aynı şirkette hisseleri olan diğer yatırımcıların aklına “Acaba şirketi zor günler mi bekliyor?” veya “Şirket iflas mı etti?” sorusu geliyor. Akabinde yatırımcı “Zararın neresinden dönsek kardır.” Düşüncesiyle hisselerini satışa çıkartıyor ve piyasadaki hisse fiyatlarında çok sert düşüş gerçekleşiyor.

Fiyat düşmeden önce elindeki 6 milyon liralık hisseyi satan büyük yatırımcı %30’luk hissesini %40 olarak geri alabiliyor. Büyük yatırımcı yapmış olduğu bu hamle ile küçük yatırımcılardan hisseleri düşük fiyattan toplayarak kısa zaman içerisinde hissesini daha yüksek fiyatlara çıkartabiliyor.

Anlık BTC Fiyatını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem