Bir Bitcoin Madencisi Ne Kadar Kazanır?

Benzer Haberler

Yeni her bir blok, madencisine yeni oluşturulmuş bitcoinler (blok ödeneği) ve işlem ücretlerinden oluşan bir blok ödülü sunar. Blok ödülü neredeyse tamamen blok ödeneğinden oluştuğu için, çoğu kişi ödenekten blok ödülü olarak bahseder (işlem ücretlerini dahil etmeden).

Bitcoin’de blok ödeneği 2009 yılında 50 BTC ile başlamış ve her 210.000 blokta bir (yaklaşık dört yıl) bu ödül yarıya inmektedir. Bu yarılanma etkinlikleri madencilik ödülünün 2012’de 25 BTC’ye, 2016’da 12,5 BTC’ye ve son olarak da 2020’de 6,25 BTC’ye düşmesine neden olmuştur. Bir sonraki yarılanma etkinliğinin 2024 yılında gerçekleşmesi beklenmektedir. Mayıs 2021 itibarıyla madencilere verilen blok ödülü blok başına yaklaşık 300.000 USD’dir.

Yine de madencilik ekipmanlarını ve karlılığı değerlendirirken dikkate alınması gereken birçok etmen vardır. Bir madencilik ekipmanının rastgele nonce’lar üretme ve test etme hızı, bakılması gereken önemli bir ölçüttür. Bu değere hash oranı adı verilir ve bir Bitcoin madencisinin başarısı için hayati öneme sahiptir. Hash oranı ne kadar yüksekse bu rastgele girdileri test etme hızınız da o kadar yüksek olur.

Bir diğer önemli ölçüt ise madencilik ekipmanının enerji tüketimidir. Elektrik harcamaları madencilikle kazanılandan fazla olursa kar edemezsiniz.

Anlık BTC Fiyatını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem