Binance’a Bir Darbe de Güney Afrika’dan!

Benzer Haberler

İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, son dönemlerde çeşitli ülkelerin yasal finansal düzenleyicileri tarafından baskılanıyordu. Birçok ülkede ve bölgede regülatörlerin radarına giren ve birçok yerde kısıtlamalarla karşı karşıya kalan Binance borsası, gelen baskılardan sonra değişim kararı da almıştı. Binance CEO’su Changpeng Zhao, regülatörlerden gelen uyarılar, soruşturmalar, incelemeler ve kısıtlamalar sonrasında yaptığı açıklamalarında, borsanın uyumluluk kurallarına uymak üzere regülatörlerle daha sağlıklı iletişim kurma çabasının olduğunu açıklamıştı. Zhao’nun açıklamalarından sonra değişim sinyalleri veren Binance borsası, bu kez de Güney Afrika’dan bir uyarı ile karşı karşıya kaldı.

Binance’ın Güney Afrika’da İzninin Olmadığı Anlaşıldı

Daha önce Japonya, İngiltere, Kanada, İtalya, Malezya, Cayman Adaları, Singapur, Tayland, Hong Kong gibi birçok ülkede regülatörler tarafından kısıtlamalarla ve soruşturmalarla baş başa kalan Binance, bu kez de Güney Afrika’nın yasal mali düzenleyicisi olan Mali Sektör Davranış Otoritesi (FSCA) tarafından halka yapılan uyarı ile gündeme geldi. FSCA, yaptığı basın açıklamasında halkı Binance Group ile iş yaparken dikkatli olmaları konusunda uyardı.  FSCA, açıklamasında Binance’ın ülkede yetkisiz olduğunu ifade etti. Bu açıklama da Binance borsasının, Güney Afrika’da finansal aracı hizmetler verebilmesi için gerekli izinleri almadığını gösteriyor.

Absa Bankası, Binance İşlemlerini Engellemişti

FSCA tarafından yapılan açıklamada, Güney Afrika’da kripto paraların mali düzenlemelere henüz alınmadığı ve bu nedenle yatırımcıların bu alanda yaşayacakları olası kayıpların ciddi sonuçlar doğurabileceğini ifade etti. Bu nedenle de FSCA, halkı olası kayıplara karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı. Güney Afrika’da Binance borsasıyla ilgili olarak daha önce de çeşitli kısıtlamalar gündeme gelmişti. Güney Afrika merkezli banka olan Absa, Ağustos ayında Binance borsasına müşterilerinin ödeme yapmasını yasaklamıştı. Banka, döviz kontrol düzenlemeleri nedeniyle dijital varlık alımlarının engellendiğini açıklamıştı.

Güney Afrika’da Kripto Para Tavrı Sertleşiyor

Geçtiğimiz ayda Güney Afrika Gelir Servisi, kazançlarından %45 oranında vergi ödemek zorunda kalacak olan kripto para kullanıcılarına yönelik daha katı vergi kuralları koydu. Gelen yeni vergi kurallarıyla birlikte, ülkede vergi kaçırmaya çalışanları artık hapis cezaları bekliyor. Bu da Güney Afrika’nın kripto para konusundaki tavrının netleştiğini gösteriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem