Biden Yönetimi Stablecoinleri Önemsiyor

Benzer Haberler

Kripto para borsalarının ve merkeziyetsiz finans (DeFi) platformlarının demirbaşlarından olan stablecoinler, itibari (fiat) para işlevi görerek alım satım işlemlerine kolaylık getiriyor.

Fiat paralar ile blockchain teknolojisi arasında köprü görevi gören stablecoinler, kripto para piyasalarının vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Ancak ülkelerin merkez bankaları, sadece kendilerinde bulunan karşılıksız para basma hakkını stablecoin ihraççıları ile paylaşma taraftarı değil. ABD merkezli finans gazetesi olan Wall Street Journal’ın iddiasına göre, Biden yönetimi stablecoin sunucularını banka olarak geleneksel sisteme dahil etmek istiyor.

Biden Yönetimi Stablecoinleri Hedef Alıyor

Geçtiğimiz gün Wall Street Journal, stablecoin ihraççıları için oluşturulmuş özel amaçlı bir tüzük için Kongre’nin yasa tasarısı önermesinin beklendiğini iddia eden bir haber yayınlamıştı. Gazetede yayınlanan habere göre bu tüzük, altyapı tasarısı içerisinde yer alan kripto para düzenlemelerini içeriyor.

Wall Street Journal’da yer alan habere göre, stablecoin düzenlemesi ABD Hazine Bakanlığı raporuna göre şekillenecek. Merakla beklenen raporun, potansiyel riskleri vurgulaması ve stablecoin sistemine federal (merkeziyetçi) bir yaklaşım içeren bir düzen oluşturması bekleniyor.

Stablecoinler ABD’de son zamanlarda çeşitli kurumlardaki düzenleyicilerin hedefinde. Hem OCC Başkanı Michael Hsu hem de Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, stablecoin ihraççılarını hedef alan bazı açıklamalarda bulunmuştu.

Gensler, kripto para piyasalarını “Vahşi Batı kumarhanesi” olarak adlandırarak stablecoinleri “poker çipleri” gibi gördüğünü söylemişti. Ancak bu sert açıklamaların yumulaması bekleniyor. Çin’den gelen kripto para yasakları sonrası ABD farklı politikalar izleyeceği mesajını vermişti. Nitekim FED Başkanı Powell da kripto paralar hakkındaki ifadelerini yumuşatmıştı.

Anlık BTC Fiyatını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem