Bayram Sonrası Piyasada Görünüm Nasıl Olacak? Uzman İsim Açıkladı

Benzer Haberler

Küresel finans piyasalarında gözler, 3-4 Mayıs tarihinde gerçekleştirilecek olan ABD Merkez Bankası (Fed) FOMC toplantısına çevrildi. Fed Başkanı Jerome Powell, geçtiğimiz günlerde şahin açıklamalarda bulunarak, Fed’in bu toplantıda da faiz artışına gideceğinin sinyallerini verdi. Öte yandan yurtiçi piyasalarda ise tam da Ramazan Bayramı öncesinde çok ciddi bir hareketlilik yaşandığı görülüyor. Euro ve sterlinde ciddi düşüşler dikkat çekerken, bir süredir düşüş eğiliminde olan altın tarafında ise düşüşlerin frenlendiği ve ibrenin yukarı döndüğü görülüyor. Piyasalarda hareketli dönemler başlarken, Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, piyasa gelişmelerini yorumlayarak yatırımcılara seslendi. Memiş, özellikle bayram dönüşü için yatırımcıları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

İslam Memiş’in Açıklamaları

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, Ramazan Bayramı öncesi piyasalarda görülen Euro, sterlin, gümüş ve altındaki hareketleri değerlendirdi. Değerlendirmeleri ile yatırımcılara önemli uyarılarda bulunan Memiş, bayram dönüşünde piyasalarda yatırımcıları neyin bekleyeceğini anlattı.

Uzman isim Youtube kanalından yaptığı açıklamasında “Nisan ayını final ayı olarak nitelendirdik. Kademeli 4 kez alım yapmak suretiyle bu ayı bitireceğimizi ifade etmiştim. 900 lira seviyesi üzerinde gram altın, 12 liranın üzerinde gram gümüş, 25 doların üzerinde ons gümüş almayacaktık. Kurlarımız böyleydi. Düşük bekliyorduk ve 4 kez kademeli alım yapacaktık. Böylece Nisan ayındaki emtia alımlarımız bitecekti ve önümüzdeki 3 ay boyunca kendimizi bekleme moduna alacaktık. Kendimize böyle bir harita belirlemiştik” dedi.

“Doların Değer Artışıyla İlgili Bir Süreç Bizi Bekliyor”

İslam Memiş, açıklamasının devamında ise piyasa değerlendirmesi yaparak “Dün ons altında 1.880 dolara, ons gümüşte 23 dolar, gram altında 888 lira, gram gümüşte 10,40 lira seviyesine kadar geriledi. Dolarda sabit kur devam ederken, ons tarafındaki hızlı satışların gram tarafını da olumsuz etkilediğini gördük” dedi. Memiş, Perşembe günü piyasa açılışında, Fed’in faiz kararının etkilerinin görüleceğini söyledi ve piyasada manipülasyon oluştuğunu ifade etti. Memiş “Doların değer artışıyla ilgili bir süreç bizi bekliyor” sözlerini dile getirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem