Başkanın Açıklaması Kripto Piyasasını Coşturdu!

Benzer Haberler

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın kripto paralarla ilgili açıklaması ile birlikte piyasalarda adeta bahar havası esti. Lider kripto para Bitcoin, bir günde %10’luk bir artış yaşadı.

ABD Merkez Bankası Başkanı’nın kripto paralara ilişkin “Yasaklama olmayacak.” Açıklamasından sonra piyasalar yükselişe geçti ve tüm gün boyunca bütün grafikler yeşile büründü. Lider kripto para Bitcoin ve Lider Altcoin Ethereum, bir gün içinde %10 değer kazandı.

Bitcoin bugün Temmuz’dan bu yana gördüğü en büyük günlük kazanca ulaştı. Buna paralel olarak diğer dijital para birimleri de yükseliş yaşadı. Dün 43 bin 800 dolar seviyesinde kendine yer bulmaya çalışan Bitcoin, 1 Ekim itibarıyla %10’a varan artış gösterdi ve 47 bin 880 seviyesine tırmandı. Ayrıca Bitcoin, eylül ayını %7,6 düşüşle bitirmesine rağmen üçüncü çeyreği %25 yükselişle bitirdi.

Öte yandan Ethereum, bir günde % 10 değer kazanarak 3 bin 268 dolar seviyesinden işlem gördü. Bu oran 22 Eylül tarihinden beri görülen en yüksek günlük artış oldu.

Bir Diğer Faktör: Powell Etkisi

Bitcoin’deki yükselişin sebebi olaraksa ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın konuşmalarının etkili olduğu belirtildi. Powell’ın kongredeki bir oturumda “Çin’de gördüğümüz gibi kripto para birimlerinin kullanımını yasaklamak veya sınırlamak niyetiniz var mı?” sorusuna verdiği cevap piyasayı hareketlendirdi. Powell, kripto paraları yasaklamaya “niyetlerinin” olmadığını söyledi. Powell ayrıca sabit coinlerin düzenlemeye ihtiyaç duyduğunu belirtti.

İran Yasağı Kaldırdı

Geçtiğimiz hafta Çin’de kripto para borsalarına gelen yasaklar piyasayı sarsmış, kripto paralar düşüşe geçmişti. Çin’de faaliyet gösteren en büyük kripto para borsaları Huobi ve Binance, yasak kararının ardından piyasadan çekilmişti. Huobi, kullanıcıların hesaplarını sene sonuna kadar kapatacağını bildirmişti.

Ayrıca bugün İran Elektrik Üretim ve Dağıtım Şirketi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, eski Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani tarafından 26 Mayıs’ta kripto para madenciliğine getirilen yasak sona erdi. İran, yazın artan elektrik tüketimi nedeniyle Bitcoin madenciliğini bir süreliğine yasaklamıştı.

Anlık BTC Fiyatını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem