BAE Prensi Türkiye’ye Geldi, Dolar Düşüş Yaşadı

Benzer Haberler

Yurtiçi piyasalarda yüksek döviz kuru krizinde gevşemeler kendisini gösterdi. Dolar kuru, 24 Kasım tarihinde 13,45 TL seviyesini görmüştü. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCBM) Eylül ayından bu yana faizlerde indirime gitmesi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz ile ilgili açıklamaları, dolar kurundaki bu sert yükselişleri tetiklemişti. Gelen sert yükselişler sonrası dün 13,45 TL noktasına ulaşan dolar kuru, Abu Dabi Veliaht Prensi’nin Türkiye’ye gelmesi ve doğrudan yatırım anlaşmaları yapacağı haberleri ile beraber düşüşe geçti. Abu Dabi Veliaht Prensi’nin 10 milyar dolarlık yatırım anlaşması yapacağı söylentileri ile dolar kuru 11,60 TL seviyesinin altına çekildi. Ancak buna rağmen dolar kurundaki günlü değer kaybı %9 seviyesinin üzerine çıktı.

Abu Dabi Veliaht Prensi’nin Yatırım Yapacağı Söylentileri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Pazartesi akşamı kur ve faiz açıklamaları sonrasında dolar kuru 11,20 TL seviyelerinden 13,45 TL seviyesine tarihi bir sıçrama yaşadı. Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan’ın Türkiye’ye gelişi ile birlikte yatırım anlaşması söylentileri sonrasında dolar kuru 11,58 TL seviyesine kadar geriledi ancak sonra tekrar 12,00 TL seviyesinin üzerine kadar çıktı. Dolar kurundaki sert dalgalanmaya paralel olarak sert yükselen Euro/TL kuru da dün 15,16 seviyesine kadar yükselmişti ve Euro kuru da gelen düşüşler ile 12,99 TL seviyesine kadar geriledi. Kurlardaki düşüşlerde Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Türkiye’ye doğrudan ve yüklü yatırımlar yapacağı söylentileri etkili oldu.

BAE’nin Yapacağı Söylenen Anlaşmalar

Bloomberg tarafından verilen haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan arasında, iki ülkenin farklı alanlarda anlaşmalar imzalayacağı belirtildi. Ayrıca haberde Abu Dabi Kalkınma Holdingi (ADQ) ile 2 Türk şirketi arasında da anlaşma olacağı söylendi. Bir diğer yandan BAE’nin ayrıca Kalyon Holding ve CCN Grup şirketleriyle de anlaşma imzalayacağı ifade edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem