Avalanche (AVAX) Nedir?

Benzer Haberler

Avalanche, merkezi olmayan uygulamalar ve özel blok zinciri ağları için bir platform olarak işlev gören birinci katman bir blok zinciridir. Akıllı sözleşmeler için en popüler blok zinciri olarak Ethereum’u yerinden etmeyi amaçlayan Ethereum’un rakiplerinden biridir. Ölçeklenebilirlikten ödün vermeden saniyede 6.500 işleme kadar daha yüksek işlem çıktısına sahip olarak bunu yapmayı hedefliyor.

Bu, Avalanche’ın benzersiz mimarisi ile mümkün olmaktadır. Avalanche ağı üç ayrı blok zincirinden oluşur: X-Chain, C-Chain ve P-Chain. Her zincirin, Bitcoin ve Ethereum’un kullandığı yaklaşımdan kökten farklı olan, yani tüm düğümlerin tüm işlemleri doğrulamasını sağlayan farklı bir amacı vardır. Avalanche blok zincirleri, kullanım durumlarına göre farklı fikir birliği mekanizmaları bile kullanır.

2020’deki ana ağ lansmanından sonra Avalanche, kendi DApps ve DeFi ekosistemini geliştirmek için çalıştı. SushiSwap ve TrueUSD gibi farklı Ethereum tabanlı projeler Avalanche ile entegre oldu. Ayrıca platform, köprülerin geliştirilmesi gibi, kendi ekosistemi ile Ethereum arasındaki birlikte çalışabilirliği geliştirmek için sürekli çalışıyor.

Avalanche’ın Kurucuları Kimdir?

Avalanche, Cornell Üniversitesi’nden Profesör Emin Gün Sirer ve Cornell Üniversitesi’nden bilgisayar bilimi alanında doktora yapan Kevin Sekniqi ve Maofan “Ted” Yin tarafından kurulan Ava Labs tarafından başlatıldı. Gün Sirer, Bitcoin teknik incelemesinin yayınlanmasından altı yıl önce kavramsal bir eşler arası sanal para birimi tasarlamış, kriptografik araştırmalarda kıdemli bir uzmandır. Ayrıca, 2016’daki kötü şöhretli DAO saldırısından önce Bitcoin ölçeklendirme çözümleri ve Ethereum araştırmalarında yer aldı.

Bu araştırmadan, 2018’de Ava Labs’ın kurulmasına yol açan teknik inceleme ortaya çıktı. Proje, Şubat 2019’da Polychain, Andreessen Horowitz ve Balaji Srinivasan gibi yatırımcıları içeren bir başlangıç turunu tamamladı. Avalanche, 2020’deki ilk madeni para teklifini 24 saatten kısa bir sürede kapattı ve bu süreçte 42 milyon dolar topladı.

Anlık BTC Fiyatını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem