Altın ve Para Uzmanı Yatırımcıları Uyardı: Alım-Satımda Mantık Bu Olmalı

Benzer Haberler

Küresel ekonomi piyasalarında sert hareketlilikler bir kez daha kendisini göstermeye başladı. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) aldığı 50 baz puanlık faiz artırma kararından sonra ABD doları küresek piyasalarda güç kazanmaya başlarken, risk varlıkları ise değer kayıpları yaşamaya başlamıştı. Oluşan tabloda neler olabileceğine dair tahminlerini dile getiren ve daha önceki birçok tahmininde başarıya ulaşan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, 16 Mayıs Pazartesi günü de piyasalara ilişkin kritik bir değerlendirmede bulundu. Memiş fiyatlar hakkında yaptığı yorumda “Tam tersi rüzgarı bu hafta görebiliriz” sözlerini dile getirdi ve yatırımcıları uyardı.

Dolar Endeksi Neden Yükseliyor?

ABD’den enflasyon 41 yıllık zirvesinden geriledi ancak piyasa beklentileri %8,1 şeklindeyken, enflasyon rakamı %8,3 olarak açıklandı. Beklentilerin üzerinde gelen enflasyon sonrası Fed daha güçlü adımlar atma kararı alırken, bu durum küresel ekonomi piyasalarına da doğrudan yansıdı. Piyasaları değerlendiren İslam Memiş “Döviz ve gram bazında emtia fiyatlarında bakıldığında televizyonda gördüğünüz rakamlar gerçek değil. Dolar kuru haftanın ilk işlem gününde 15,50 lira seviyesinde. Dolar değer artışına ve güçlü duruşuna devam ediyor. Dolar endeksinin yükselmesi bizim gibi ülkelerde dolar kurunu yükselten faktörler arasında” dedi.

Memiş Yatırımcıları Uyardı: Mantık Bu Olmalı

Dolarda değer artışının yılsonuna kadar olabileceğini ifade eden Memiş, yatırımcıları alım-satım işlemlerindeki rakamlar konusunda uyardı. Memiş “15,50 olan dolar/TL kuru Kapalıçarşı piyasasında 15,58 lira. Gram altın fiyatı ise ekranda 900, serbest piyasada 920 liraya alıcı buluyor. Ekrandaki gibi alıp, serbest piyasadaki rakamlara satacaksınız. Mantık bu olmalı” sözlerini dile getirdi. Ons altının ciddi bir baskılanma ile ciddi bir düşüş trendinde olduğunu belirten Memiş, “Dolar endeksinde Cuma gününe kadar gerileme, dolar tarafında gerileme, ons altın fiyatında yukarı yönlü ataklar bekliyorum” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem