Altın ve Para Piyasasında Son Durum Ne?

Benzer Haberler

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimine başlaması, son yıllarda artmakta olan küresel enflasyonun daha hızlı şekilde artışa geçmesine neden oldu. Gelişmekte olan ekonomilerde enflasyona karşı mücadeleler hızlanırken, ABD gibi gelişmiş ekonomilerde de yüksek enflasyon ile mücadele kapsamında para politikaları devreye alınmaya başladı. Küresel piyasalarda oluşan hareketliliklerde, ABD doları 28 Nisan Perşembe gününe 14,82 TL seviyesinde, kritik 15 TL seviyesinin altında giriş yaptı. Diğer yandan çeyrek altın ise Perşembe gününe 1.470 TL (satış) fiyatından giriş yaptı. Altın ve dolar piyasasında oluşan hareketlilik sonrası yatırımcılar gözünü kulağını uzman ve analist yorum ve tahminlerine çevirdi. Altın ve para piyasasında son durum ne?

Yurtiçi Piyasalarda Altın Fiyatları

Yurtiçi piyasalarda altın fiyatları yeni güne yaklaşık %0,50 oranda değer kaybıyla başladı. İstanbul serbest piyasasında gram altın yeni güne 900 TL bandının altında, 893 TL seviyesinde giriş yaparken, düşüşlere ortak olan çeyrek altın da yeni güne 1.470 TL seviyesinde giriş yaptı. Küresel piyasalarda ons altın ise yeni günde piyasa açılışını 1.900 dolar seviyesinin altında, 1.876 dolar seviyesinde gerçekleştirdi. Uzmanlar, altın üzerindeki baskının kaynağının ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırım yönündeki açıklamaları olduğunu ifade ediyor. Diğer yandan Dünya Altın Konseyi’nin (WGC) açıklamalarına göre Çin’den gelen Covid-19 haberleri de altın taleplerini artırıyor.

Döviz Piyasasında Son Durum

Altın piyasasındaki hareketliliğin yanı sıra yurtiçi piyasalarda döviz kurları da harekete geçti. İstanbul serbest piyasalarda, 28 Nisan Perşembe günü dolar/TL kuru yeni güne 14,82 seviyesinden giriş yaparken, Euro/TL kuru ise yeni güne 15,58 seviyesinde giriş yaptı. Dünkü kapanışta dolar kuru 14,83 TL ve Euro kuru da 15,62 TL seviyesinde işlem görüyordu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem