Altın ve Doları Olan Yatırımcı Ne Yapmalı? Ekonomist Özdemir Uyardı

Benzer Haberler

Küresel ve yurtiçi finans piyasalarında yaşanan hareketlilikler, son dönemlerde yatırımcıları endişelendirmeye devam ediyor. Elinde altın ve dolar yatırımları bulunan yatırımcılar, alım-satım işlemleri için en uygun tarihin ne zaman olacağını araştırmaya devam ederken, yatırımcılar bu kapsamda uzman ve analistlerden gelen yorum ve analizleri de değerlendirmeye alıyor. Yatırımcılara yönelik uyarılarda bulunan uzman isimler, kendi yorumlarını açıklarken, bir piyasa değerlendirmesi de ünlü Ekonomist Remzi Özdemir’den geldi. Özdemir, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararının etkilerini ele alırken, yatırımcılara da uyarıda bulundu. Ünlü ekonomist, Mayıs ayına ilişkin piyasalardaki olası gelişmeleri de belirtti.

Altın Fiyatlarının Arkasında Hangi Etken Var?

Yatırımcılar, altın ve dolar piyasasında yaşanan endişe verici hareketlilikler sonrası alım-satım işlemleri için en uygun tarih araştırmalarına başladı. Ekonomist Remzi Özdemir, altın fiyatlarındaki hızlı düşüş için yatırımcıları uyardı. Nisan ayının son günlerinde altın düşüşe geçerken, dolar ise küresel piyasalarda yükselişe geçti. Özdemir bu durumu “Fed belası” şeklinde nitelendirirken, 3-4 Mayıs tarihlerinde Fed’in alacağı faiz kararının olası yıkımlarını da açıkladı.

Özdemir’den Endişelendiren Tahmin

Son günlerde gram altın fiyatı 930 TL bandından 900 TL seviyesinin altına kadar sarktı. Altın fiyatındaki ani hareketler yatırımcıları tedirgin ederken, Remzi Özdemir bu ani fiyat hareketlerinin kaynağının merkez bankalarının aldığı kararlar olduğunu ifade etti. Özdemir açıklamasında “Altın için kalkıp da Bağcılar’daki, Göngören’deki kuyumcuya mikrofon uzatıyorlar. ‘Altın ne olacak?’ Adam çıkıyor ‘Altın 2.000 lira ons altın 3.500 lira olacak’ diyor. Neye dayanarak söylüyorsun? Benim bu işteki kriterim dünyadaki dev merkez bankaları. Altına yön veren merkez bankalarıdır” dedi.

Özdemir açıklamasında Fed’in gümbür gümbür geldiğini belirtirken, “Altını da vuracak, kriptoyu da vuracak, borsaları da vuracak. Dolar endeksi hariç tüm piyasalar kan kırmızısı” dedi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem