Altın ve Dolar Uzmanı Yatırımcıya Seslendi: Nisan Ayı Final Ayıdır

Benzer Haberler

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart ayına ilişkin enflasyon verilerini paylaştı. TÜİK verilerine göre Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Mart ayında, aylık bazda %5,46 oranda artarken, yıllık bazda ise enflasyon %61,14 olarak gerçekleşti. Böylece Türkiye’de enflasyon 20 yılın zirvesindeki rekorunu bir kez daha tazelemiş oldu. Geçtiğimiz ay açıklanan verilere göre Şubat ayında yıllık enflasyon %54,44 olarak kaydedilmişti. Yurtiçi piyasalarda bir süredir gözler TÜİK’in açıklayacağı enflasyon verilerine çevrilmiş durumdaydı. Altın piyasalarında enflasyon verilerinin etkisi merak edilirken, veriler açıklandı ve altın piyasasında da hareketlilik görüldü. Yaşanan hareketlilikler sonrası Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş de altın yatırımcılarına seslendi ve alım fırsatı için son şansı söyledi.

Uzmandan Enflasyon ve Dolar Kuru Değerlendirmesi

Enflasyon verilerini değerlendiren İslam Memiş açıklamasında “Yüzde 61 enflasyon açıklandığı gün Borsa İstanbul’da yükseliş gördük. Peşinen söyleyeyim bu sağlıklı bir yükseliş değil. Neden yükseldi bilmiyoruz… Dolar kuru 14,70’te sabit kaldı. Bu kadar yüksek enflasyon rakamından sonra Borsa’nın yüzde 2 değerlenip, doların baskılanması hiç sağlıklı değil. Günün birinde patladığında fena patlar. Aralık ayındaki doların 18 lirayı görmesi tekrar olabilir mi, bence olması çok yüksek… Çünkü çok ciddi anlamda baskılanmaya devam ediyor” sözlerini dile getirdi.

Memiş Altın Yatırımcılarına Seslendi

Öte yandan altın piyasalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan ve yatırımcıya seslenen Memiş “Gram altın fiyatı 900-920 lira aralığına sıkıştı. Nisan ayı içerisinde tekrar 900 lira seviyesinin altına sarkmalar olacağını düşünüyorum. Ama bu sarkmalar kalıcı olmaz, Nisan ayı final ayıdır. 900 lira seviyesinin altında alım yapan yaptı, yapamayan kesinlikle çok büyük ziyan içinde olacak. Mayıs ayında çok büyük bir fırtınaya hazır olmak gerekiyor. Küresel piyasalarda ciddi anlamda bir daralma ve Fed beklentileri nedeniyle çarşı pazar karışacaktır…” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem