Altın Fiyatlarının Düşeceği Seviyeleri Duyurdular! Ekonomistler Altını Olanları Uyarıyor!

Benzer Haberler

Altın fiyatları küresel piyasalarda da enflasyon ve jeopolitik risklere karşı dalgalı bir seyir izlemeye devam ediyor. Commerzbank tarafından altın piyasalarına ilişkin yapılan açıklamada, küreselde birkaç yıllık stagflasyonla karşı kaşıya kaldığı için altının daha yüksek bir eğilim gösterebileceği aktarılıyor. Credit Suisse ise konuya farklı bir bakış açısı getirerek altın fiyatları için yeni düşüş tahminini açıkladı.

Credit Susiise analistlerinin yaptığı değerlendirmelere göre altın fiyatlarının 1.787 doların altına inebileceği yönünde görüş bildiriliyor. Geçtiğimiz hafta boyunca dalgalı bir seyir izleyen altın fiyatlarında son durum ise dikkat çekiyor. Türkiye’de ise dolar kurunun da artması ile gram altın fiyatları bin lira seviyesinin üzerine çıktı.

Bu Kurum Altın Fiyatlarında Düşüş Bekliyor!

Merkezi Zürih’te bulunan banka ve finans şirketi Credit Suisse, altın fiyatlarına karşı yenilenen aşağı yönlü baskıya işaret etti. Aşağı yönlü ivmeyi hızlandırmak için 1.787 doların altında bir hareket gerektiğini ifade etti. Son yüksek seviyesi ve 200 günlük ortalamasının altında olan altın fiyatları için geniş yatay aralıkta hafif aşağı yönlü hareket beklentisi ifade ediliyor.

Altın Fiyatlarında Küresel Enflasyon Etkisi Sürüyor!

Son haftalarda 1.850 dolar seviyelerine yükselen altın, küresel düzeyde artan enflasyondan da etkilenmeye devam ediyor. Dünya Bankası 2022 küresel büyüme tahminini Ocak ayında yüzde 4 seviyelerinden yüzde 2,9’a kadar düşürmüştü. Genel kanaat ise enflasyonun altın fiyatları için destek sağlayacağı yönünde.

Gram Altın Ne Kadar Oldu?

10 Haziran Cuma hafta kapanışında gram altın fiyatların 1.000 TL seviyesinin üzerinde işlem görmeye devam ediyor. Ons altın fiyatı eksi yönde 1.843 dolara gerilerken, dolar/TL’nin 17,10 bandında ilerleyişi sonrasında gram altın bin liranın üzerine çıktı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem