Altın Fiyatlarında Son Durum Ne! Artış Devam Ediyor mu?

Benzer Haberler

Altın, son 10 ayın en iyi anlık performanslarını 1 Haziran’da sergiledi. Ortaya çıkan enflasyon endişeleri güvenli limandan alımları gündeme taşıdı. Ons altın ele alındığında geçen senenin Temmuz ayından bu yana en başarılı performans bu hafta kayda geçti.

2021 senesinin en uzun kazanç seviyelerinden biri bu hafta tabloya yansırken, son 4 haftalık süreç ise yükseliş ile kapatıldı. ABD tarafında faiz arttırımı ve enflasyon ile ilişkili endişeler sürerken, altında toparlanma hareketi devam etti.

Altında Kademeli Artış!

Altının 2021 performansı değerlendirildiğinde, Nisan ayının başlangıcından beri kademeli ve yukarı yönlü hareketlenmeler tespit ediliyor. Bu hareketler ile birlikte yılın başından bu yana kayda geçen kayıpların, büyük bir kısmının kapatıldığı açıklandı. 2021’de Mayıs ayı içerisinde ons altın fiyatını 110 seviyesinde yükseltirken, değer kazanımları %6.2’ye çıktı.

Ons Altında Durum

Ons altın bu hafta başında 1.900 dolar düzeyi üzerinde kalıcı olmak için çabaladı. Yatırımcıların hafta başında altın alımına yönelmeleri ve ABD dolarının zayıflaması ile altına güç katmıştı. Diğer yandan ABD hazine kağıtlarında da kayda geçen gerileme, yatırımcıların altın alımına yönelmelerine neden oldu. Bugün dolar değer kazanımı içine girerken, gram altın da değer kazanımı ile ön planda yer aldı.

Gram ve Çeyrek Altın Fiyatı

2 Haziran 2021’de saatler 15:48’i gösterirken gram altın 525,99 liradan, çeyrek altın 847,00 liradan işlem görüyor. Gram altında %1.06 oranında değer kazanımı kayda geçerken, çeyrek altında %0.93 oranında değerlenme görülüyor. Bugün Reşat altın 3.401 lira seviyesinden alıcı buluyor. Cumhuriyet altını ise 3.369 liradan işlem görüyor. 2 Haziranda altın cephesinde değer kazanımları devam ediyor.

Bu Hafta İçin Önemli Noktalar

Bu hafta başında yatırımcıların ons altına yönelmeleri ile birlikte spot altın fiyatında ise 1.900 dolar ons direncinin kırıldığı görüldü. 1.912 dolar düzeyine haftanın ilk günlerinde ulaşmayı başlayan spot altın, değerlendi. ABD Başkanı Joe Biden tarafından yapılan dikkat çekici bütçe önerisi ise hafta içinde en yakından takip edilecek konular arasında yer alıyor. Bu hafta gözler Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisine çevrildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem