Altın Fiyatlarında Rüzgar Tersine Döndü!

Benzer Haberler

Finans piyasalarında tüm dikkatler ABD Merkez Bankası’nın (Fed) açıklayacağı faiz kararında. Fed’in merakla beklenen faiz kararı öncesinde altın fiyatlarında rüzgar tersine dönmeye başladı ve düşüş grafikleri kendisini gösterdi. Rusya – Ukrayna savaşının başlaması ile birlikte küresel piyasalarda 2.070 dolar bandına kadar tırmanan spot altın fiyatı, gündemde oluşan yeni haber akışı ile birlikte %7’den fazla değer kaybederek 1.900 dolar bandına kadar geriledi. Bununla birlikte yurtiçi piyasalarda gram altın da yaklaşık %5 oranda değer kaybı yaşayarak son 1 haftalık sürecin en düşük seviyesini test etti. Uzmanlar, altın fiyatlarına ilişkin yorum ve tahminlerini paylaşıyor…

Altın Fiyatlarında İbre Aşağı Döndü

Altın fiyatları, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimine başlaması ile birlikte hızla yükselmiş ve jeopolitik risklerden payını almıştı. Ancak savaş devam ederken altın fiyatları yeniden düşüşe geçti. Son dönemlerde ons altın ve yurtiçinde gram altın fiyatlarında Fed’in açıklayacağı faiz kararının etkileri görülmeye başladı. Ons altın fiyatında görülen düşüş ile yönünü aşağı çeviren gram altın, savaşın başlaması ile birlikte 969 TL seviyesine kadar yükselmişti. Ancak savaşta müzakerelerin başlaması ve ateşkes söylemlerinin gündeme gelmesi, altın fiyatlarını baskıladı.

Uzman İsim Altın Fiyatını Yorumladı

Altın fiyatlarında savaş bölgesinde yaşanan gelişmeler etkili olmaya devam ederken, gözler Fed’in alacağı faiz kararına çevrildi. Fed Başkanı Jerome Powell, geçtiğimiz günlerde Fed’in Mart ayında faiz artışına gitmesinin uygun olabileceğini açıklayarak, artış konusunda net sinyaller vermişti. Fed’in Mart ayı faiz kararı beklenirken, hisse senetlerinde ise belirsizlik ortaya çıkmaya başladı. Sabah’a konuşan Altın ve Emtia Piyasaları Uzmanı Zafer Ergezen, “Altında bu hafta yaşanan satışlar, trendlerin kırılmasına yol açtı. Ons tarafında 1.937 doların altında kalındığı sürece öncelikle 1.918 sonrasında da 1.868 dolar düzeyi gündeme gelebilir” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem