Altın Fiyatları Yeniden Baskılandı, Uzman İsim Kritik Seviyeyi Açıkladı

Benzer Haberler

Küresel finans piyasalarında altın fiyatları, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal harekatına başlaması ile birlikte sert yükselişe geçti. Tarih boyunca savaş gibi kriz dönemlerinde yatırımcıların güvenli liman olarak yöneldiği altına Rusya – Ukrayna savaşının başlaması ile birlikte talep artınca, altın da ilk tepkisini yukarı yönlü fiyat hareketleri ile gösterdi. Petrol fiyatları ile birlikte sert yükselen altın fiyatları, daha sonra düşüşe geçti ve piyasalarda altın, dalgalı bir seyre geçiş yaptı. Geçtiğimiz hafta aşağı yönlü hareketlerini hızlandırmaya başlayan altın piyasasında düşüş trendi başladı. Altın fiyatlarında aşağı yönlü hareketler başlayınca, altın uzmanlarından da peş peşe yorum ve tahminler gelmeye başladı.

Altın Fiyatlarında Fed Baskısı

Altın fiyatlarında aşağı yönlü hareketlilik kendisini gösterdi. Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşla birlikte güvenli liman olarak tercih edilmeye başlayan altın, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararı ile birlikte baskılanmaya başladı. Fed baskısı ile düşüşe geçen altın piyasasında, ons altın 1.923 dolar seviyesine kadar çekilirken, yurtiçinde gram altın da 920 TL seviyesini kaybetti ve 917 TL seviyesine kadar çekildi. Altın fiyatlarında yaşanan gelişmeler sonrasında altın analisti Christopher Lewis, altın fiyatlarına ilişkin kritik değerlendirmelerde bulundu.

Ünlü Analist Ons Altın İçin Seviye Verdi

Lewis ons altın fiyatlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede “1.880 dolar seviyesi bu destek seviyesinin en alt seviyesi ve hepsinin üzerinde kalabildiğimiz sürece altının çift tepeyi çıkarmaya çalışmakta şansının olduğunu düşünüyorum” sözlerini dile getirdi. Bu senaryonun gerçekleşmesi için önemli bir çaba gerekli olduğunu vurgulayan Lewis, altının toparlanmaya başlayabileceğini düşündüğünü ifade etti ve “Büyük, yuvarlanmış, psikolojik olarak önemli bir seviye olduğu için 2.000 dolar seviyesine çok dikkat edilmesi gerektiğine inanıyorum” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem