Altın Fiyatları ABD’nin Ocak Ayı Enflasyon Verilerine Odaklandı

Benzer Haberler

Küresel finansal piyasalarda gözler ABD’de açıklanacak olan enflasyon verilerine çevrildi. Ocak ayı enflasyon verilerinin açıklanması ile birlikte aştın fiyatlarının da yön tayin etmesi bekleniyor. Küresel piyasalarda altın fiyatları için büyük bir önem arz eden ABD enflasyon verilerinin 10 Şubat Perşembe günü TSİ 16.30’da açıklanması bekleniyor. Öte yandan ABD Merkez Bankası’nın (Fed), ABD’de son 40 yılın en yüksek enflasyon verilerinin görülmesi ile birlikte, yüksek enflasyonu yavaşlatmak adına Mart ayında faiz artırım hamlesini uygulaması bekleniyor. ABD’de açıklanacak olan Ocak ayı enflasyon verileri piyasaları hareketlendirebilir.

Ocak Ayı Enflasyon Beklentileri

Küresel piyasalarda altın fiyatlarında etkili olması beklenen ABD enflasyon verileri, Aralık ayında %7 ile son 40 yılın en yüksek seviyesinde açıklanmıştı. Piyasa uzmanlarının tahminlerine göre ABD’de Ocak ayı enflasyonunun %7,3 olarak açıklanması bekleniyor. Öte yandan altın fiyatlarında, Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilim de altın fiyatları üzerindeki etkisini göstermeyi sürdürüyor. ABD’de Ocak ayı enflasyon verilerinin artış göstermesi, Fed’in faiz arıtırım konusunda daha kararlı bir tutum ortaya koymasına neden olabilir.

ABD’de Enflasyon Yükselirse Ne Olur?

Fed Başkanı Jerome Powell, Ocak ayı FOMC toplantısında enflasyonu engellemek adına faiz artırımına gidebileceklerini ve bunun da muhtemelen Mart ayında olacağını dile getirdi. Fed’in Mart ayında faiz artırımına gitmesi durumunda dolar kanadında yükseliş olacağına ilişkin beklentiler artarken, bazı piyasa uzmanları dolar karşısında altın fiyatlarının gerileyebileceğini ifade ediyor. Ancak öte yandan bazı uzmanlar da altının Fed’in faiz artırım ihtimaline karşı çoktan fiyat dengesini bulduğunu ve yükselişlerin devam edebileceğini belirtiyor. Bu yönde fikir belirten uzmanlara göre Fed güçlü bir faiz artışına gitmeyecek ve reel faiz yine eksi bölgede kalacak. Piyasaların ilk olarak sıcak gündeminde ABD’de Ocak ayı enflasyon verileri yer alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem