Altın Fiyatında Dalgalanma Sürüyor, Analistler Ne Diyor?

Benzer Haberler

Küresel ekonomi piyasalarında Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın etkileri görülmeye devam ediyor. Savaşın başlaması ile birlikte yatırımcıların güvenli liman olarak hızla yöneldiği altın, gelen yoğun taleple birlikte hızla yükselişe geçti ve ons altın Ağustos 2020’den bu yana görülen zirvelerini test etmeye başladı. Ons altın fiyatındaki ani yükseliş yurtiçinde gram altın fiyatına da yansıdı ancak piyasalarda daha sonra altın fiyatında hızlı bir düşüş yaşandı. Savaşa ilişkin haber akışları, merkez bankalarının aldıkları faiz kararları gibi etkenler, altın fiyatları ve genel olarak emtia piyasası üzerindeki belirsizliğin artmasına neden oluyor. Uzmanlar ve analistler, fiyat beklentileri arasında makasın açıldığını belirtiyor.

Altın Fiyatında Dalgalanma

Rusya – Ukrayna arasındaki savaşın etkileri piyasalara yansımaya devam ederken, haftanın en önemli gelişmelerinden biri olarak ABD Merkez Bankası’nın (Fed) aldığı 25 baz puanlık faiz artış kararı öne çıktı. Fed’in aldığı karar ile birlikte küresel piyasalarda ons altın fiyatı da yukarı yönlü hareketlendi. Ardından geri çekilme yaşayan ons altın, bir süre 1.900 dolar seviyesinin altını da test ettikten sonra 1.935 dolar ile 1.950 dolar aralığına yeniden tırmandı. Analistler, altın fiyatında 1.960 dolar – 1.980 dolar bandının tekrar test edilme olasılığının olduğunu ifade ederken, aşağı yönlü olası bir kırılmada ise 1.900 dolar ile 1.890 dolar aralığının test edilebileceğini belirtiyor.

Analistlerin Ons Altın Tahminleri

Dünya gazetesinden Evrim Küçük’ün haberine göre, Değerli Metaller Uzmanı Florian Grummes, altın fiyatında görülen dalgalanmanın bir bahar düzeltmesi olup olmadığının anlaşılması ve yükselişin devam edip etmeyeceğinin görülmesi için, ons altında 1.960 dolar ile 2.030 dolar fiyat aralığının takip edilmesi gerektiğini belirtti. Grummes’a göre ons altın fiyatında görünümünü 1.960 dolar seviyesinin altında sergileyen piyasa, 2.030 dolar seviyesinin aşılması durumunda alım baskısı ile karşılaşabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem