Akaryakıt Fiyatlarına Rekor Zamlar Kapıda! Petrol Fiyatlarında Suudi Arabistan ve Çin Etkisi Fiyatları Etkiliyor!

Benzer Haberler

Küresel piyasalarda petrol fiyatları dalgalı seyrini sürdürmeye devam ediyor. Bir yandan Rusya ve Ukrayna krizi ile gelen yaptırım kararları, diğer yandan jeopolitik riskler ile küresel ekonomik sorunlar nedeniyle enerji krizini boyutları artmaya devam ediyor.

Türkiye’de akaryakıt fiyatlarının da etkilenmesine neden olan petrol fiyatlarındaki artışlara ilişkin yeni veriler öne çıktı. Suudi Arabistan’ın Temmuz ayı petrol satış fiyatını yükseltmesi ve Çin’deki kısıtlamaların gevşemesinin ardından petrol fiyatlarının yeni haftaya varil başına 120 doların üzerine çıkarak başlaması dikkat çekiyor. Ülkemizde ise bir yandan da döviz kurunda yaşanan artış fiyatların daha da artmasına neden oluyor.

Akaryakıt Fiyatlarına Yansımaya Devam Ediyor!

Piyasalarda Suudi Arabistan ve Çin etkisi ile gelen yeni haberler izlenirken, akaryakıt fiyatlarında da bu durumun etkisinin yüksek olması bekleniyor. Bilhassa enflasyon ile boğuşan küresel piyasalarda akaryakıt fiyatlarının da artması yeni krizlerin yaşanmasına da davetiye çıkarıyor.

Pandeminin de etkisiyle lojistikte yaşanan sorunların hala devam etmesi ve küresel ekonomi görünümde hem enflasyon hem de jeopolitik krizlerin baş göstermesi nedeniyle fiyatların daha da artabileceği aktarılıyor.

Suudi Arabistan Fiyatları Artırma Kararı Aldı!

OPEC + ülkelerinin önümüzdeki iki ay için üretimi artırma kararına rağmen Suudi Arabistan fiyat artırma hamlesi ile piyasaları etkiledi. Arz sıkışıklığı devam ederken Saudi Aramco şirketi Asyalı müşterilere petrolün varilinde 2,10 dolar zam yaptı. Beklenti ise 1,50 dolar seviyesindeydi.

Akaryakıta Rekor Zam Bekleniyor!

Küresel piyasalarda petrol fiyatlarının artmasının ardından Türkiye’de ise artan döviz kuru sonrasında da zam üstüne zam geliyor. Sektörden edinilen bilgilere göre 8 Haziran 2022 Çarşamba gününden itibaren geçerli olmak üzere motorinin litre fiyatına 1 lira 93 kuruş zam gelmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem