Açık Anahtar Kriptografisi Nedir?

Benzer Haberler

Açık anahtar kriptografisi kripto para ağlarının zeminini oluşturur. Kullanıcılar fon göndermek veya almak için açık anahtar kriptografisini kullanır. Açık anahtar kriptografisi şemasında elinizde bir açık anahtar ve gizli bir anahtar bulunur. Gizli anahtar, herhangi biri tarafından tahmin edilmesi oldukça zor ve çok büyük bir sayıdır. Bu sayının ne kadar büyük olduğunu hayal etmekte dahi zorlanabiliriz.

Madeni bir paranın 256 defa tahmin edilme olasılığı, Bitcoin kriptografisinde kullanılan özel bir anahtarı tahmin etme olasılığına denktir. Dünyanın var olacağı son güne kadar günümüzdeki bilgisayarlarla bu denemeler yapılsa bile, bir kişinin anahtarını kırmak mümkün olmayacaktır. Adından da anlaşılacağı gibi gizli anahtarınızı gizli tutmanız gereklidir. Fakat bu anahtardan bir açık anahtar oluşturabilir ve bu açık anahtarı istediğiniz bir kişiyle güvenle paylaşabilirsiniz. Diğer kişilerin açık anahtarınız üzerinden ters mühendislikle gizli anahtarınıza ulaşması imkansızdır.

Özel anahtarınızla veri imzalayarak dijital imzalar da oluşturabilirsiniz. Bu işlem gerçek dünyada bir belge imzalamaya benzer. Temel fark, herhangi bir kişinin bu imzayı karşılık gelen açık anahtarla karşılaştırarak imzanın geçerli olup olmadığını kesin bir şekilde belirleyebilmesidir. Böylece, kullanıcı özel anahtarını paylaşmak zorunda kalmadan bu özel anahtara sahip olduğunu kanıtlayabilir. Kripto paranızı yalnızca ona karşılık gelen özel bir anahtarınız varsa harcayabilirsiniz. Bir işlem yaptığınızda, paranızı taşımak istediğinizi ağa bildirmiş olursunuz. Bu bildirim imzalanan ve kripto para veritabanına (blockchain) eklenen bir mesajla (yani işlem) yapılır. Daha önce belirttiğimiz gibi, dijital imza oluşturmak için özel anahtarınıza ihtiyacınız vardır. Ve herkes veritabanını görebildiğinden, imzayı kontrol ederek işleminizin geçerli olup olmadığını kontrol edebilir. İşte bu anlattığımız düzene açık anahtar kriptografisi denir.

Anlık BTC Fiyatını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem