ABD’li Senatör Pat Toomey Kripto Para Sektöründe Netlik İstiyor

Benzer Haberler

Kripto paralar konusunda nispeten olumsuz bir çizgide olan ABD’de, bu alandaki düzenleme çalışmaları ve talepleri gündeme gelmeye devam ediyor. Kripto para destekçisi olarak bilinen ABD’li Senatör Pat Toomey, kripto paraların düzenlenmesi içeriğinde, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler’a bir mektup yazdı. Toomey, söz konusu mektubunda, hangi dijital varlıkların menkul kıymet olduğu, hangilerinin menkul kıymet olmadığı konusunda bir netlik olması gerektiğini ifade etti ve Gensler’a bu yöndeki taleplerini iletti.

ABD’de Kripto Paraların Düzenlenmesi Konusu Gündemde

ABD’de kripto paralar konusundaki çalışmalar ve bu alana karşı gösterilen tavırlarda hala bir netlik oluşturulamadı. ABD’de kripto paralar nispeten olumsuz bir çizgide yer almaya devam ederken, düzenleyici kurumların bu alanda düzenleyici çalışmalar yapması yönünde baskı kurulmaya çalışılıyor. Senatör Pat Toomey de SEC Başkanı’na yazdığı mektupta bu durumu gözler önüne serdi. Daha önce de Gary Gensler’den bu yönde çeşitli isimler taleplerde bulunmuştu. Öte yandan Gary Gensler de zaten kripto para alanının düzenlemeye ihtiyacı olduğu konusunda fikirlerini dile getirmişti. Toomey’nin yazdığı mektup bu konuyu bir kez daha gündeme getirdi.

Toomey, Gensler’i Hem Tebrik Etti Hem De Eleştirdi

Pat Toomey, söz konusu mektubuna 14 Eylül tarihinde Senato Bankacılık Komitesi önünde dile getirdikleri ifadelerden dolayı ilk olarak Gary Gensler’e teşekkür etti. Senatör, SEC’nin kripto para alanındaki yaptırım yoluyla uygulamaya çalıştığı düzenlemeleri benimsediğini dile getirdi. Ancak Toomey, SEC’nin bu yöntemini “ne yazık ki” benimsediğini ifade ederek, aslında yöntemler konusunda endişeleri olduğunu da göstermiş oldu. SEC Başkanı Gensler, herhangi bir kripto para borsasının, “menkul kıymet niteliği” olan bir varlığı listelemiyor olma ihtimalinin düşük olduğunu dile getirmişti. Toomey, Gensler’in bu açıklamasına yönelik “SEC, olasılık tahmini vermekten fazlasını yapmalıdır” dedi.

Toomey, Çin’in Baskıcı Kripto Para Tutumuna Değindi

Cumhuriyetçi Senatör Pat Toomey, Gensler’den kripto para alanının daha net düzenlemelere ihtiyacını olduğunu belirtmiş oldu. Ardından Toomey, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda Çin’deki “kripto paraların tamamen yasaklanması” konusuna değindi. Toomey “Çin’in Bitcoin ve kripto paralar üzerindeki baskıcı tehdidi, ABD için büyük bir fırsattır” sözlerini dile getirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem